Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków – obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Wywieszamy flagi, przypinamy kotyliony, wspólnie śpiewamy hymn. Prezentujemy dumę z naszej Ojczyzny oraz oddajemy hołd tym, którzy walczyli za jej wolność.
24 października 1795 roku dokonano III rozbioru Polski, który przekreślił istnienie niepodległego państwa polskiego. Miłość, przywiązanie do Ojczyzny, patriotyzm i gotowość do poświęcenia sprawiły, że duch polskości nieustannie był żywy. W 1797 roku powstał „Mazurek Dąbrowskiego”. Fraza „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy” była najlepszą definicją dążeń Polaków, towarzyszyła w kolejnych, długich latach w walce o niepodległość.
Po 123 latach marzenia, wielkie pragnienia ziściły się. Polska odzyskała niepodległość. W listopadzie 1918 roku w przeszłość odchodził stary porządek, co było wynikiem I wojny światowej. Niemcy i Austro-Węgry przegrały wojnę, Rosja carska upadła w wyniku rewolucji bolszewickiej. Ta sytuacja pozwoliła na odrodzenie Polski. Już 7 października 1918 roku niepodległość ogłosiła Rada Regencyjna, organ władzy Królestwa Polskiego. Rada przypisała sobie uprawnienia parlamentu i powołała rząd, jednak w wielu miejscach tworzyły się ośrodki, które jej nie uznawały. 7 listopada w Lubinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. 11 listopada do Polski z Magdeburga powrócił Józef Piłsudski, który przejął władzę zwierzchnią nad wojskiem. Trzy dni później otrzymał pełnię władzy.
Za datę symbolizującą powrót Polski do grona niepodległych państw uznano 11 listopada. Obchody święta w II RP miały początkowo charakter wojskowy. 23 kwietnia 1937 roku przyjęto ustawę o Święcie Niepodległości. – Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości – tak brzmi artykuł 1 wspomnianej ustawy. Wybuch II wojny światowej sprawił, że uroczyste obchody nie były możliwe. Pielęgnowano pamięć o tym wydarzeniu w konspiracji.
Po II wojnie światowej święto zostało zniesione. Dopiero w 1989 roku przywrócono Święto Niepodległości. W preambule ustawy, którą uchwalił jeszcze Sejm PRL napisano – „Dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.
Dziś 11 listopada ma szczególne znaczenie. Stanowi dla Polaków wyraz patriotyzmu, przywiązania do tradycji, jej pielęgnowania i wyrażania dumy z polskości. Wywieszamy biało-czerwone flagi przed naszymi domami, przygotowujemy kotyliony, w południe wspólnie śpiewamy hymn. Jednocześnie oddajemy hołd Ojcom naszej niepodległości i pielęgnujemy pamięć o naszej drodze do niepodległości.
Informacje na temat obchodów Święta Niepodległości w Pruszkowie można znaleźć na stronie.