Aktualnie czytasz
Symbole miasta

Symbole miasta

  • Herb i flaga
Pruszków – Centrum – Kościół Św.Kazimierza

HERB

W polu złotym mur, blankowany, czerwony o trzech blankowanych wieżach tegoż koloru, w bramie głowa żbika, szara na wprost.
Oparty na motywie herbu Grzymała hr. Antoniego Potulickiego, który położył podwaliny pod ośrodek miejski w Pruszkowie i poczynił wiele starań dla jego rozwoju.
Układ barw jest odmienny niż u wielkopolskiej odmiany Grzymalitów (srebrny mur w czerwonym polu), utrwalony w XV wieku przez ks. Jana Długosza („Insignia seu clenodia Regni Poloniae”) i Bartosza Paprockiego („Herby rycerstwa polskiego” wyd. 1584 r.).

Złote pole i czerwony mur ze złotymi podwojami miał herb przyznany z tytułem hrabiowskim wielkopolskiej rodzinie z Potulic na Kujawach, piszącej się też ze Złotowa, nadany przez Augusta III w 1757 r. W celu uczynienia godła bardziej czytelnym zrezygnowano z przedstawienia podwoi.
Głowa Żbika w bramie jest godłem mówiącym w nawiązaniu do nazwy osady wymienianej pod koniec XIII w. jako Żbików, w XIV w. – Stibicowo, Stbycowo (por. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego) jako posiadłość biskupstwa poznańskiego w ziemi czerskiej.

Wg „Słownika etymologicznego języka polskiego” Aleksandra Brucknera słowo żbik pochodzi od staropolskiego: zdeb, zdbia, zdbik (anal. greckie „stribros” – silny, litew. „striprus”, łac. „stripulus” – silny), zatem mamy podstawy by wywieść nazwę osady od zwierzęcia zamieszkującego tutejsze lasy w czasach pierwotnej kolonizacji.

ks. Paweł Dudziński – heraldyk, autor herbu

 

Herb

 

FLAGA

Flaga Pruszkowa została ustanowiona przez Radę Miejską w Pruszkowie 22 marca 2001 roku. Autorem flagi jest mgr sztuki Jan Różnowicz ze Związku Polskich Artystów Plastyków. Kolorystyka flagi nawiązuje do kolorów herbu miasta i barw Mazowsza, a jej projekt jest zgodny z zasadami weksylologii.

Proporcje flagi to 5 : 8, szerokości pól 1 : 1 : 1, na płacie prostokątnym trzy pasy pionowe: żółty, czerwony, żółty o jednakowej szerokości.

Flaga Pruszków

Skala barw:

PANTONE: yellow = PROCES c, red = 485 c.
CMYK: yellow = C:0, M:0, Y:100, K:0, red = C:0, M:100, Y:91, K:0
RGB: yellow = R:251, G:248, B:0, red = R:213, G:44, B:43

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content