Aktualnie czytasz
Nadanie nazwy ulicy Piotra Ferdynanda Hosera

Nadanie nazwy ulicy Piotra Ferdynanda Hosera

Dziś (15 listopada) odbyło się nadanie nazwy ulicy Piotra Ferdynanda Hosera.

W uroczystości związanej z nadaniem imienia ulicy Piotra Ferdynanda Hosera, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 10, udział wziął Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch, Zastępca Prezydenta Konrad Sipiera, Sekretarz Miasta Karolina Sorbian – Jamiołkowska oraz Honorowy Patron uroczystości Jego Magnificencja prof. Dr hab. Michała Zasada – rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nie zabrakło również rodziny i bliskich Pana Piotra Ferdynanda Hosera.

Dzisiejszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: prof. dr hab. Kazimierz Tomala – prorektora ds. rozwoju, dr hab. Dariusz Wrona – prof. uczelni, dyrektor Instytutu Nauk Ogrodniczych, dr hab. Marzena Wińska-Krysiak – dziekan Wydziału Ogrodniczego, dr hab. Ewa Zaraś – prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Ogrodniczego, dr inż. Krzysztof Szwejk – rzecznik prasowy uczelni oraz studenci Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wybitny ogrodnik był związany z Pruszkowem. Jego działalność była niezwykle ceniona, otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, czechosłowacki Order Lwa Białego, francuski Order Zasługi Rolniczej.

Piotr Ferdynand Hoser był ogrodnikiem, hodowcą roślin, pomologiem, wykładowcą akademickim, założycielem i prezesem Polskiego Związku Wytwórców Drzew i Krzewów oraz Związku Polskich Zrzeszeń Ogrodniczych. Był również członkiem i prezesem Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego. Za działalność naukową Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Akademia Rolnicza w Poznaniu nadały mu tytuł doktora honoris causa.

W 1896 roku Piotr Ferdynand Hoser kupił trzy gospodarstwa w Żbikowie i Duchnicach pod Pruszkowem o powierzchni ponad 40 hektarów w celu stworzenia gospodarstwa szkółkarskiego. Szkółki Żbikowskiego były jednym z najnowocześniejszych i najlepszych gospodarstw szkółkarskich na terenie zaboru rosyjskiego. Swoją pozycję utrzymały przez cały okres międzywojenny, należąc do najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych szkółek w Polsce. Piotr Ferdynand Hoser założył wokół domu w Żbikowie park – arboretum, gdzie znajdowały się rzadkie odmiany drzew i krzewów.

Dziś mamy wielki zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w ważnej uroczystości. Jednej z ulic na Żbikowie została nadana nazwa – Piotra Ferdynanda Hosera. Człowieka wybitnego, wielce zasłużonego, związanego z Pruszkowem, który uczynił Żbików, Szkółki Żbikowskie – najlepszymi i najnowocześniejszymi w Polsce. Hodował piękne i wyjątkowe rośliny, które podziwiało wiele osób. Niezmiernie cieszę się, że dziś ta tradycja jest kontynuowana, a Piotr Ferdynand Hoser trwa w naszej pamięci i w sposób symboliczny mogliśmy go docenić – powiedział Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch.

Nazwa ulicy została nadana zgodnie z Uchwałą Nr LXXVIII.713.2023 Rady Miasta Pruszkowa z dnia 25 maja 2023 r. Należy nadmienić, że przedmiotowa ulica łączy się z ulicą Diamentową i z ulicą Szarych Szeregów.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją – „Hosera odcień zieleni”

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content