Aktualnie czytasz
Nasze ule

Nasze ule

honey

Pruszków jest Gminą przyjazną pszczołom.

Na początku kwietnia 2018 roku założyliśmy miejską pasiekę, która na początku składała się z czterech uli, z czego trzy zamieszkiwały pszczoły.

pruszkow/-nasze_ule

Ze względu na dobrą reakcję pszczół na wybraną lokalizację, postanowiono do ustawionych na początku uli dostawić i zasiedlić kolejne pięć sztuk. Obecnie pruszkowska pasieka składa się z 8 rodzin pszczelich, tj. z około 400 tys. pszczół. Jedna pszczoła robotnica w czasie swojego życia potrafi wytworzyć kroplę miodu. Pszczoły aby wytworzyć kilogram miodu muszą pokonać około 14 tys. kilometrów i odwiedzić kilka milionów kwiatów. Temperatura w środku ula wynosi 36 stopni, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Długość życia pszczoły mierzymy kilometrami. Każda pszczoła żyje tyle czasu, ile zajmie jej przebycie dystansu 800 km. Trwa to około 30-40 dni, w zależności od warunków pogodowych. Jeśli jest chłodniej pszczoły latają mniej, więc dłużej żyją Zasięg lotu pszczoły wynosi około 2 km. Średnia prędkość lotu wynosi ok. 24 km/h. Królowa składa nawet do 2 tys. jajek dziennie, żyje do 5 lat.

nasze ule

Po pierwszym miodobraniu udaje się zebrać miód wielokwiatowy. Obecnie rodziny pszczele intensywnie pracują przy zbiorze nektaru z drzew robinii akacjowej, kruszyny, głogu oraz z kwitnących na biało żywopłotów śnieguliczki. Chętnie odwiedzają pobliskie ogródki działkowe.
Opieka nad ośmioma rodzinami pszczelimi obejmuje pozyskiwanie miodu z pasieki, przeprowadzanie miodobrania w trzech potwierdzonych odrębnie terminach (około 20 czerwca, 20 lipca oraz 15 sierpnia), dostarczanie pozyskanego miodu po miodobraniu, zakup słoików niezbędnych do konfekcjonowania, utrzymywanie w dobrostanie rodzin pszczelich w tym: wykonywanie zabiegów leczniczych, dokonywanie regularnych przeglądów stanu zdrowotnego pszczół oraz zapewnianie im właściwych warunków bytowania,

Szczegółowe informacje o opiekunie naszej pasieki można uzyskać pod adresem: Pasieki Petryka

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content