Aktualnie czytasz
Dzień Flagi Narodowej

Dzień Flagi Narodowej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Flaga, godło oraz hymn stanowią nasze narodowe symbole. Święto Flagi Narodowej zostało ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku. Jego celem jest budowanie poczucia tożsamości narodowej oraz szacunku do narodowych symboli. Tego dnia widzimy flagi narodowe powiewające na ulicach, przy budynkach różnych instytucji, przy blokach i domach mieszkalnych.

Również dziś przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Nasi rodacy zamieszkujący poza granicami RP to członkowie narodowej wspólnoty.

Warto przypomnieć, że polska narodowa flaga składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Flagę należy traktować z szacunkiem, nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej – nie mają ściśle określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, pod warunkiem, że szerokości obu pasów muszą być takie same. Są eksponowane na przykład przez kibiców przy okazji wydarzeń sportowych. Symbolika kolorów jest stała – biel wyraża łagodność, przyjaźń i dobrobyt, czerwień – to walka o niepodległość, często okupiona krwią.

 

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content