Aktualnie czytasz
„Wiwat maj, trzeci maj”

„Wiwat maj, trzeci maj”

Początek maj jest w Polsce czasem świętowania symboli – pracy, historii, przemian i nadziei, które składają się na poczucie przynależności narodowej. Na pierwsze dni maja przypadają następujące święta:

1 maja Święto Pracy
2 maja Dzień Flagi Narodowej oraz Dzień Polonii
3 maja Święto Konstytucji 3 Maja.

Konstytucję uchwalono 3 maja 1791 roku podczas Sejmu Czteroletniego. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja. Główne jej założenia to: wprowadzenie ustroju monarchii konstytucyjnej, podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zniesienie liberum veto, konfederacji i wolnej elekcji. Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, dowodem na niezależność państwową oraz możliwości rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy stała się fundamentem poczucia narodowej tożsamości, wyrazem nadziei na wolność i niepodległość.

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch zaprasza do udziału w uroczystej mszy świętej 3 maja o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Kazimierza w Pruszkowie.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content