Aktualnie czytasz
Odbudowane Miasto Jana Lemańskiego

Odbudowane Miasto Jana Lemańskiego

  • Książnica Pruszkowska
Książki

Książnica Pruszkowska prezentuje swoją najnowszą publikację. Wielokrotnie powtarzany tu przymiotnik: „sensacyjne” nie będzie z pewnością nadużyciem. Oto światło dzienne ujrzał niepublikowany dokument o naszym Mieście, spoczywający dotąd w czeluściach archiwum wrocławskiego Ossolineum.

Jan Lemański (1866–1933) był popularnym młodopolskim satyrykiem, autorem bajek, tłumaczem, prozaikiem i poetą. Kto wie, jak potoczyłaby się jego kariera pisarska gdyby nie zrezygnował z niej na rzecz rządowej posady.

W setnym numerze „Głosu Pruszkowa” z września 1987 roku, na pierwszej stronie, pod intrygującym nadtytułem redakcyjnym Sensacyjne odkrycie naszego współpracownika, ukazał się artykuł Michała Górczyńskiego zatytułowany Nieznany rękopis książki o Pruszkowie napisanej w latach dwudziestych. Autor pisał:

W listopadzie 1914 r. Jana Lemańskiego zaprosili do Pruszkowa serdeczni jego przyjaciele – państwo Troetzerowie. Przeżył w Pruszkowie bombardowanie miasta, ukryty z Troetzerami w piwnicy domu, na który padały pociski. Po zajęciu miasta przez Niemców Józef Troetzer, jako przewodniczący miejscowego Komitetu Obywatelskiego, zajął się organizowaniem pomocy społecznej. Po raz pierwszy Lemański zetknął się blisko z pracą jednostki podjętą na tak szeroką skalę. Właśnie z osobą tego społecznika i jego działalnością wiąże się „rodzaj pamiętnika a jednocześnie rozprawy społecznej” jaką jest „ODBUDOWANE MIASTO” – rzecz pozostająca dotąd w rękopisie w zbiorach Biblioteki Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu. (…)

Pod artykułem zamieszczono redakcyjne postscriptum:

Odkrycie Górczyńskiego z naszego, pruszkowskiego punktu widzenia, można by śmiało nazwać sensacyjnym. Można też postulować aby rękopis ten powielić drukiem i umożliwić szersze zainteresowanie się jego treścią przez mieszkańców Pruszkowa oraz Przyjaciół naszego grodu. Co na to Zarząd Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego? My, ze swej strony spróbujemy przekazać naszym czytelnikom przynajmniej fragmenty rękopisu Lemańskiego.

Książnica Pruszkowska spełniając postulat redakcji „Głosu Pruszkowa” sprzed trzydziestu dwóch lat, przekazuje w ręce Czytelników książkowe wydanie „Odbudowanego miasta” Jana Lemańskiego…

Edycja składa się z trzech części: wstępu, a właściwie obszernego artykułu przybliżającego postać autora; tekstu przepisanego z maszynopisu, opatrzonego przypisami redakcyjnymi oraz fotokopii oryginału.

ISBN 978-83-62144-72-3

Książnica Pruszkowska
22 – 730 10 80

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content