#WarszawaOddycha z Airly
i Blaupunktem

Środa, 11 Października 2017, 15:32

W październiku rozpocznie się akcja społeczna #WarszawaOddycha. Ma ona na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza wśród mieszkańców Warszawy. Firmy Airly i Blaupunkt wyposażą 20 przedszkoli na terenie Warszawy i gmin ościennych w czujniki smogu i oczyszczacze powietrza.

Z Gminy Pruszków w akcji weźmie udział, Przedszkole Miejskie nr 11, ul. Hubala 2.

Pierwszym krokiem do zmian jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza oraz natychmiastowe działanie. Czujniki smogu umieszczone przy przedszkolach pozwolą opiekunom dzieci na sprawdzanie stanu powietrza. Dzięki platformie monitorującej zanieczyszczenia powietrza (map.airly.eu) będzie można wybrać najlepszą porę na spacer z dziećmi i w ten sam sposób ochronić przedszkolaków przed szkodliwym działaniem smogu. Oczyszczacze powietrza zadbają, aby w czasie kiedy za oknami przedszkoli będzie unosił się smog, dzieci przebywały w czystym i dobrym dla ich zdrowia powietrzu. Podczas akcji w przedszkolach na terenie Warszawy oraz w sąsiadujących gminach odbędą się zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.

Patronat nad #WarszawaOddycha objął Warszawski Alarm Smogowy.

Dlaczego smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci?

Układ oddechowy u dzieci charakteryzuje się bardzo wąskimi drogami, w których znajduje się wiele gruczołów śluzowych. Przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu powoduje podrażnienie, co w konsekwencji może prowadzić do duszności oraz infekcji. Dzieci, które obciążone są chorobami przewlekłymi typu astma, mukowiscydoza, nadreaktywność oskrzeli oraz wady serca są szczególnie narażone na drażniące działanie smogu, co może prowadzić do ogólnego pogorszenia stanu ich zdrowia.

Przebywanie w smogu możemy porównać do palenia papierosów. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego przebywanie dziecka w zanieczyszczonym powietrzu równa się wypaleniu przez niego 4 papierosów.

Oczywiście dzieci powinny przebywać na  świeżym powietrzu i wychodzić na spacery, ale tylko wtedy, gdy nie ma smogu! W ten sposób możemy ograniczyć im kontakt z powietrzem o bardzo złej jakości.

Więcej informacji na www.blaupunkt.com oraz www.airly.eu

Sponsorzy akcji: Megraf i Can Pack

Kontakt dla prasy:
Blaupunkt Competence Center Mateko sp. z o.o.
Przyleśna 17a, 05-126 Michałów-Grabina
Tel.: +48 22 519 73 63