Miasto Pruszków zbiera nakrętki


Obchodzimy dziś Dzień bez Torby Foliowej, który ma nam przypomnieć, jak zgubne dla środowiska, a tym samym dla nas, jest korzystanie z jednorazowych torebek, tzw. zrywek.
Ich produkcja trwa niecałą sekundę, a rozkład ciągnie się prawie 400 lat. Użycie jest najczęściej jednorazowe, po czym torebki trafiają na wysypiska, do oceanów. Stanowią śmiertelne zagrożenie dla morskich ptaków i ssaków, które niestety mylą je z właściwym dla siebie pożywieniem.
Jak przerwać ten szkodliwy cykl?
Korzystać z toreb, worków i opakowań wielorazowych. Jeśli wykluczenie plastiku jest niemożliwe, zadbajmy o odpowiednią segregację i stosujmy recykling. Najprostszy sposób to zbieranie nakrętek: z butelek po napojach, opakowań kosmetyków i chemii gospodarczej, pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, możemy gromadzić też zatrzaski i obręcze z soków czy mleka. Plastik wykorzystywany w tego typu produktach charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia, a dzięki temu łatwo go przetwarzać i wykorzystać ponownie, np. na wiaderka, doniczki, pudełka, kolejne nakrętki, plastikowe opakowania, obudowy sprzętów AGD i RTV.
Przed Urzędem Miasta w Pruszkowie pojawił się pojemnik przeznaczony do gromadzenia plastikowych nakrętek. Akcję ekologiczną postanowiliśmy połączyć z akcją charytatywną. W każdy poniedziałek w godzinach (8:00 – 18:00) rozpoczynając od dziś, zapraszamy do przynoszenia zebranych nakrętek. Za każde 300 gram, około 120 nakrętek od napojów i wody mineralnej, pojemność przeciętnej torebki foliowej, pozostawione w pokoju nr 101 (Biuro Promocji i Marketingu) w Urzędzie Miasta, otrzymacie ekologiczny upominek, a nakrętki trafią do pojemnika przed Urzędem. Po zapełnieniu całego zielonego liścia nakrętki zostaną przekazane pierwszemu partnerowi zielonej akcji, Fundacji TOTO ANIMO.
– Zachęcam do tej akcji. Świadomość ekologiczna oraz działanie charytatywne doskonale łączą się w prostej czynności – przekonuje Prezydent Miasta Pruszkowa, Paweł Makuch. – Codzienna segregacja nakrętek to dobry nawyk, który może wspomóc potrzebujących.
Pamiętajcie, aby zbierane nakrętki oczyścić z naklejek, etykiet, cen. Dzięki temu ułatwimy i skrócimy proces recyklingu. Dajmy się nakręcić na ekologię i pomoc innym.
Beneficjentem pierwszej zbiórki przed UM jest Fundacja TOTO ANIMO. Zainteresowanych udziałem w akcji prosimy o kontakt mailowy pod adresem promocja@miasto.pruszkow.pl
Fundacja TOTO ANIMO od kilkunastu lat wspiera niesamodzielne osoby z autyzmem na terenie powiatu pruszkowskiego i w jego okolicach. Fundacja świadczy pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym z autyzmem. Prowadzi małą placówkę wsparcia dziennego pod nazwą Błękitny Domek w Pruszkowie przy ul. Zecerskiej 10. Zapewniamy godziny asystenckie, organizujemy pobyty weekendowe wytchnieniowo-terapeutyczne. Ponadto organizujemy dwa razy do roku wyjazdy terapeutyczne letnie i zimowe dla dorosłych i młodzieży z autyzmem – opowiada Beata Okuń, Wiceprezes Fundacji. – Wyjazdy te są szczególnie ważne w procesie usamodzielniania osób z autyzmem i jednocześnie bardzo wyczekiwane przez rodziców wyczerpanych opieką nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem. Łącznie mamy pod opieką ponad 30 osób, większość ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.