Aktualnie czytasz
Stosowanie zasady 5R buduje zrównoważoną gospodarkę odpadami

Stosowanie zasady 5R buduje zrównoważoną gospodarkę odpadami

Zasada5Rz języka angielskiego: REFUSE (odmawiaj) REDUCE (redukuj, ograniczaj), REUSE (użyj ponownie), RECYCLE (segreguj), ROT (kompostuj) promuje podstawowe sposoby postępowania z odpadami.

Refuse

Najskuteczniejszym sposobem do ograniczenia produkcji odpadów, zwłaszcza tych których łatwo da się uniknąć, jest odmawianie. Podziękowanie za słomkę w restauracji, odmówienie jednorazowej reklamówki podczas zakupów na targu, zrezygnowanie z darmowych próbek kosmetyków, niekupowanie plastikowych sztućców itp.

Reduce

Przed decyzją o zakupie czegokolwiek warto zastanowić się nad tym, czy jest to nam potrzebne. Ograniczać można w każdej dziedzinie życia i na każdym kroku, zaczynając od zakupów spożywczych, poprzez kosmetyki i ubrania, kończąc na sprzętach gospodarstwa domowego. Zanim pójdziemy do sklepu, zróbmy listę zakupów. Nie kupujmy produktów na zapas, przemyślana lista zakupów to mniej marnowanej żywności. Postarajmy się iść w minimalizm, kupujmy rzeczy, które naprawdę są nam niezbędne, takie, które będą służyć na lata.

Reuse

W zakresie tej zasady mieszczą się trzy rzeczy, które możemy zrobić. Jest to naprawianie rzeczy, oddawanie lub sprzedawanie tego, czego już nie używamy oraz danie drugiego życia przedmiotom poprzez ich przerabianie. Możemy wymieniać się przeczytanymi książkami, uczestniczyć w zbiórkach odzieży używanej dla potrzebujących, a zamiast wyrzucać zepsuty sprzęt spróbować go naprawić.  Dzięki temu nie namnażamy niepotrzebnych śmieci. Zgodnie z zasadą „reuse” możemy także skorzystać z wielu pomysłów na upcykling. To, co wydawać by się mogło, że zasługuje jedynie na miejsce w kontenerze, po wyszukaniu informacji i inspiracji, może okazać się wartościowym przedmiotem do tworzenia nietypowych rzeczy.

Recycle

Segregacja śmieci to sortowanie i oddzielenie odpadów, które nadają się do ponownego przetworzenia, czyli surowców wtórnych od odpadów, których już w żaden sposób nie można wykorzystać. Podczas sortowania klasyfikujemy odpady do konkretnej grupy: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady oraz odpady zmieszane. To, jak poprawnie będzie przeprowadzana segregacja, decyduje, czy surowiec zostanie poddany recyklingowi, czyli ponownemu przetworzeniu i wykorzystaniu. Nieprawidłowa segregacja odpadów uniemożliwia efektywny odzysk surowca bądź znacznie pogarsza jego jakość. Dzięki wyrzuceniu śmieci do odpowiedniego pojemnika istnieje szansa na ponowne ich przetworzenie.

Rot

Bioodpady stanowią znaczną część naszych śmieci. Z odpadów tych możemy zrobić kompost, który jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu. Można go wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach. Co wrzucamy do kompostownika? Większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę czy nadziemne części chwastów. Nie wrzucamy do kompostownika mięsnych odpadów kuchennych i kości, zainfekowanych roślin ogrodowych.

Włączając do swojego życia powyższe reguły znacznie ograniczymy produkcję odpadów oraz pozbędziemy się przekonania, że tylko przedmioty dają nam szczęście, dzięki czemu poprawi się także jakość naszego życia.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content