Aktualnie czytasz
Świadczenia rodzinne „Dobry start” 300 +

Świadczenia rodzinne „Dobry start” 300 +

Świadczenie „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Złóż wniosek w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Wypłata następuje w terminie 2 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku. Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie jest przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  • ZUS wypłaca świadczenie raz w roku, na każde dziecko, które kontynuuje naukę w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat
  • Według zasad ustalonych w 2021 r., wnioski o świadczenie 300 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną do ZUS-u
  • Rodziny, które zdecydują się na sprawne złożenie wniosków, np. w lipcu oraz sierpniu, powinny spodziewać się wypłaty dotacji na swoje konta do 30 września. Natomiast okres rozpatrywania wniosków złożonych później jest przewidywany na kolejne 2 miesiące.
  • Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie na dzieci uczące się w szkole rozumianej jako szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno- wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.
  • Jednocześnie należy pamiętać, że rządowy program „Dobry Start” nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Rządowy program „Dobry Start” nie obejmuje także studentów.
  • Świadczenie dobry start przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej oraz osobom usamodzielnianym opuszczającym pieczę zastępczą. W tym przypadku wniosek o świadczenie dobry start może złożyć: rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,osoba ucząca się będąca osobą usamodzielnianą.
  • Rodzic może złożyć wniosek za pośrednictwem:
    portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
    portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej . Możliwość taką daje: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., BNP, Credit Agricole Bank Polska S.A., Getin Noble Bank, ING, Kasa Stefczyka, mBank, Nest Bank, Pekao S.A., PKO Bank Polski, SGB, SKOK Śląsk.

Źródło: gov.pl

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content