Aktualnie czytasz
Pruszków PAMIĘTA – 83. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta

Pruszków PAMIĘTA – 83. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta

Uroczystości upamiętniające likwidację getta w Pruszkowie odbędą się dzisiaj, 30 stycznia o godz. 19:00 na placyku między ul. Bolesława Prusa i Al. Wojska Polskiego (wejście bramą przy ul. Prusa między numerami 38 i 40).  W tym miejscu przed wojną znajdowała się pruszkowska mykwa i bożnica.

W hołdzie prześladowanym mieszkańcom żydowskiego pochodzenia na ulicy Zakątnej 2 w Pruszkowie została umieszczona również tablica poświęcona ich pamięci. Tablica jest pierwszą z cyklu zainicjowanego przez Prezydenta Miasta Pruszkowa, Pawła Makucha. Cykl PRUSZKÓW PAMIĘTA ma przybliżać i upamiętniać wydarzenia z historii naszego Miasta.

Dzisiejsza uroczystość oddaje hołd ponad 1300 mieszkańcom Pruszkowa pochodzenia żydowskiego przesiedlanym do getta od 10 listopada 1940 roku. Getto utworzone zostało w obrębie ulic: Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej. Osadzani w nich Żydzi byli wcześniej pozbawiani swoich majątków, teren getta był nadzorowany, panował tam głód, choroby i bieda, które powodowały wysoką śmiertelność. Do ostatecznej likwidacji getta doszło 30 stycznia 1941 roku. Wszyscy jego mieszkańcy zostali przetransportowani najpierw do getta warszawskiego, a następnie do obozów zagłady.

Dzisiejsza uroczystość jest hołdem składanym wszystkim, którzy byli w getcie prześladowani. Spotykamy się 30 stycznia o godz. 19.00 na placyku między ul. Bolesława Prusa i Al. Wojska Polskiego (wejście bramą przy ul. Prusa między numerami 38 i 40).

Pruszków PAMIĘTA!

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content