Aktualnie czytasz
„Oszczędzamy energię” – kampania społeczna

„Oszczędzamy energię” – kampania społeczna

Jak oszczędzać energię?

Nadchodząca pora roku nieuchronnie oznacza dla nas sezon grzewczy, a z nim obawę o wysokość rachunków. Z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska powstała społeczna kampania edukacyjna na temat oszczędzania energii. Jej celem jest kształtowanie naszych postaw i nawyków w zakresie racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w domach, biurach i szkołach. Kilka prostych zasad umożliwi nam realne oszczędności i działanie na rzecz  środowiska i klimatu.

Nadal ciepło a taniej

„Oszczędzamy energię” to kampania z konkretnymi wskazówkami jak na co dzień świadomie ograniczać niepotrzebne zużycie energii cieplnej i elektrycznej. Stosowanie się do kilku prostych zasad zagwarantuje nam komfort w chłodne jesienne i zimowe dni, a jednocześnie nie uszczupli w aż tak odczuwalny sposób naszych portfeli.

Optymalne temperatury

Warto pamiętać, że optymalne dla nas temperatury w pomieszczeniach w okresie jesienno-zimowym to 20°C w ciągu dnia i 18°C w nocy. Utrzymanie takich wartości pozwoli na oszczędność kosztów energii nawet do 10%. Dodatkowo zapewnimy sobie zdrowszy sen – przy 18°C powietrze nie jest przesuszone, a organizm nie przegrzewa się.

W przypadku kilkugodzinnej nieobecności temperaturę w pomieszczeniach należy utrzymać na poziomie 17°C, a jeśli pomieszczenie nie jest używane przez kilka dni wystarczy nawet 15°C.

Przypominamy, że odsłonięcie elementów grzewczych (pieców, kaloryferów, grzejników) pozwala na bardziej skuteczne rozprzestrzenianie się ciepła. Utrzymanie ciepła będzie też dużo łatwiejsze przy odpowiednio uszczelnionych oknach i drzwiach.

Wyłączaj urządzenia

Nie korzystasz – odłącz od źródła zasilania: telewizor, pralka, komputer i inne sprzęty pozostawione w trybie czuwania generują pobór mocy i wystawią nam za to rachunek…

Należy też pamiętać o wyłączeniu światła wszędzie tam, gdzie jest ono zbędne. Zamykając drzwi łazienki czy kuchni, z której wychodzisz, wyłącz światło. Najlepiej ledowe – to pozwoli na oszczędności nawet do 80%.

Ekonomia w kuchni

Gotuj pod przykryciem. Nalewaj tylko tyle wody do zagotowania, ile potrzebujesz w danej chwili. Starajcie się w miarę możliwości zasiadać przy stole wspólnie. Nawet podgrzewanie posiłków dla każdego z osobna generuje dodatkowe koszty.

Stosowanie tych kilku zasad pozwoli na redukcję wydatków oraz obniży ilości niepotrzebnie wydzielanego ciepła. Dbajmy o siebie nawzajem. O nasze zdrowie, portfele i wspólne przestrzenie.

Więcej na temat kampanii pod linkiem.

 

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content