Aktualnie czytasz
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto państwowe jest wyrazem hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w Polsce od 2011 roku. Stanowi wyraz hołdu, wdzięczności i docenienia tych, którzy stawili czoła reżimowi komunistycznemu. – W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – czytamy w Ustawie z dnia 3 lutego 2011 r.

Data obchodów nie jest przypadkowa Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku komuniści w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Przez wiele lat nie mówiono o żołnierzach wyklętych. W PRL określano ich jako „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.  Dziś pamięć o żołnierzach wyklętych jest pielęgnowana. Walczyli o wolność i niepodległość, walczyli za wartości demokratyczne. Pamiętamy o ich poświęceniu!

Prezydent Paweł Makuch i Zastępca Prezydenta Konrada Sipiera złożyli wiązanki w miejscach pamięci, aby oddać hołd walczącym za Ojczyznę.

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content