Aktualnie czytasz
Miejski Ośrodek Kultury im. A. Kamińskiego

Miejski Ośrodek Kultury im. A. Kamińskiego

CKiS Pruszków

Grupa odbiorców aktualnej oferty kulturalnej Miejskiego Ośrodka Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” to:
dzieci najmłodsze, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzież, dorośli, seniorzy, ale też rodziny z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Grupa odbiorców wywodzi się z regionu Pruszkowa, ale też z terenów lokalnych gmin i miast oraz z terenu miast województwa mazowieckiego (okazjonalnie wykracza poza ten rejon). Kluczowym jest dla nas rozszerzenie tej grupy odbiorców o grono osób z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnością oraz dotarcie do odbiorców z różnych regionów Polski.

Miejski Ośrodek Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” – oferta kulturalno – edukacyjna w okresie dwóch ostatnich lat.

Stawiając na edukację kulturalną, Miejski Ośrodek Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” jedno z najważniejszych swoich zadań statutowych realizuje poprzez zajęcia w licznych sekcjach zainteresowań: artystycznych, muzycznych, plastycznych, ruchowych, tanecznych, naukowych. Na przestrzeni ostatnich lat dało się zauważyć znaczący wzrost zainteresowania tym rodzajem propozycji programowych. Wychodząc naprzeciw oraz uwzględniając potrzeby lokalnej społeczności, w naszej aktualnej ofercie znajduje się ok. 60 różnorodnych form zajęć, które skupiają ok. 1600 uczestników, w tym:

ok. 1100 dzieci korzystających z takich rodzajów zajęć tj. m.in: Balet, Ceramika, Dziecięca Akademia Muzyczna, English Constructors, Handmade English, Matematyka, Muzyczna Przygoda Melomaluszka, Robotyka Lego, Skaczące Nutki, Warsztaty ze Sztuką, Akademia Rękodzieła Artystycznego, Capoeira, Plastyka dla Smyka, Dziecięca Pracownia Rysunku  i Malarstwa, Dance-Mix, Grupa Teatralna Maska, Mali Majsterkowicze, Taniec nowoczesny, Taniec klasyczny, Warsztaty ze Sztuką OKCH, Szachy, Zajęcia instrumentalno – wokalne, Zespół „Kamyczek”, Nauka gry na gitarze, Nauka gry na ukulele, Piękna polszczyzna, Język rosyjski,  Pruszkowski Uniwersytet Dziecięcy. Podczas naukowych spotkań dzieci odkrywały świat w praktyczny sposób, poprzez obserwacje, badania i eksperymenty. Zrealizowano m.in. tematy: ,,Badawczy biolog”, ,,Ścisły historyk”, ,,Sztuczki ze sztuką” i wiele innych.

ok. 100 młodzieży korzystających z zajęć tj. m.in: Akademia Rękodzieła artystycznego, Capoeira, Ceramika, Język rosyjski, Kuźnia Artystyczna, Studio Piosenki „Laboratorium Młodych”, Teatr Maska, Taniec nowoczesny, Warsztaty ze sztuką, Zespół ,,Kamyk”, Zajęcia Instrumentalno-Wokalne, Pracownia Rysunku i Malarstwa, Programowanie C++, Nauka gry na gitarze, Nauka gry na ukulele.

ok. 60 osób dorosłych korzystających z takich rodzajów zajęć jak m.in.: Akademia Rękodzieła Artystycznego, Capoeira, Excell, Kabaret ,,Po Przejściach”, Zespół „Metafora”, Taniec Kolumbijski, Taniec Towarzyski.

ok. 450 osób seniorów korzystających z zajęć tj. m.in.: Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Komputer od podstaw, Zespół Wokalny Wrzos, Jezyk Angielski, Pilates, Zdrowy Kręgosłup, Pilatodance, Tańce Folkowe z Różnych Stron Świata, Rysunek i Malarstwo.

Szeroki wachlarz zajęć stałych dopełniają liczne projekty:

PUTW, PUD, Przeglądy, Konkursy, Poranki Teatralne, Galeria, koncerty, recitale…

Na przestrzeni roku kulturalnego 2018/2019 oraz 2019/2020 zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy 250  wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyło ok. 30 000 osób.

Wsłuchując się w potrzeby lokalnej społeczności powołany został i z dużym powodzeniem funkcjonuje od 15 lat Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a od 9 lat Pruszkowski Uniwersytet Dziecięcy

PUTW – Studenci PUTW uczestniczą w spotkaniach dostosowanych do zainteresowań oraz potrzeb wieku dojrzałego w postaci wykładów z ciekawymi ludźmi, zajęć fakultatywnych, wycieczek do ciekawych miejsc, wyjść do teatrów i muzeów, ułatwiając w ten sposób naszym Seniorom skorzystanie z tego rodzaju atrakcji.

PUD – ma za zadanie zaspakajać dziecięcą ciekawość otaczającego ich świata, pokazywać, że nauka nie musi być nudnym, codziennym obowiązkiem, może stać się przyjemnością, a nawet życiową pasją w przyszłości. U nas dzieci mają szanse wysłuchania ciekawych wykładów      z różnych dziedzin nauki,  ale także zgłębiania tajników wiedzy poprzez samodzielne eksperymentowanie w ramach warsztatów naukowych.

Projekty Cykliczne – Przeglądy, Konkursy:

Najdłużej trwającymi  projektami cyklicznymi są realizowane nieprzerwanie od 18 lat:

Regionalny Przegląd Działalności Artystycznej Seniorów, organizowany z myślą o tych, którzy chcą zaprezentować swoje dokonania artystyczne, wymienić doświadczenia, wzajemnie się zainspirować a nade wszystko dobrze bawić. Kultywując piękną, polską bożonarodzeniową tradycję śpiewania kolęd, corocznie „Kamyk” jest organizatorem Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

Regionalny Przegląd Sztuk Plastycznych ,,Talent Pasja Intuicja”, który gromadzi środowiska twórcze i ma formułę otwartą, dzięki czemu z roku na rok rośnie liczba jego uczestników, prezentujących prace z wszelkich możliwych dziedzin sztuki.

Idąc za świątecznym zwyczajem MOK „Kamyk od 7 lat organizuje rodzinne tworzenie szopek bożonarodzeniowych w ramach konkursu „Gloria in excelsis Deo”.

Równie ważnymi projektami w ofercie Miejskiego Ośrodka Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” są:

Warszawska Syrenka to konkurs recytatorski z wieloletnią tradycją skierowany do dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej, który pobudza aktywność twórczą i odkrywa młode talenty recytatorskie. Z dużym powodzeniem promuje kulturę języka oraz kulturę słowa.

Zwieńczeniem corocznej pracy artystycznej uczestników zajęć w MOK „Kamyk” są dwa jakże ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to uroczysty koncert „Roztańczeni, rozśpiewani, roześmiani”, który w barwny sposób oraz w różnorodnych formach ukazuje ich talenty, umiejętności, postęp i osiągnięcia. Drugim jest wernisaż pracowni plastycznych „Kamyka”- „Artystyczne pasje, twórcze odkrycia”.

Artystyczne  Lato i  Zima

Już od wielu lat MOK organizuje artystyczne lato i zimę w mieście, podczas których oferujemy ciekawy  program zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat. Jest to propozycja aktywnego spędzenia wolnego czasu      w sposób bezpieczny i pożyteczny. Czynimy to łącząc edukację z formą rekreacji, zabawy i rozrywki.

W ramach projektu „Lato Artystyczno-Edukacyjne” zrealizowane zostały m.in. tematy: ,,Śladami Rączej Strzały – czyli indiańskie lato w Kamyku”, ,,Bardzo Stary Dziki Zachód w Kamyku”, ,,Z Pipi Langstrupf przez świat”, ,,Kamyk pod żaglami”, W dwadzieścia lat dookoła Świata z ,,Kamykiem”, ,,Ptasi Świat w Kamyku – wyzwanie i zabawa”, „Lato w dobrym towarzystwie, czyli zwierzęta świata w Kamyku”, ,,Bajki, Baśnie i Legendy Świata w Kamyku”, „Od gór aż po morze – piękna nasza Polska cała”, „Gdzie król skarby swe zamyka, czyli Lato u „Kamyka”.

Myśląc o najmłodszych MOK „Kamyk” prowadzi edukacyjną ofertę spotkań z teatrem. Od 13 lat, w ramach „Poranków teatralnych dla dzieci” raz w miesiącu odbywają się interaktywne spektakle bogate w różnorodne formy i  treści obejmujące grę żywego aktora, lalki, kukiełki, czy pacynki.

Koncerty, recitale, spektakle teatralne

Liczne koncerty, recitale, występy grup muzycznych, chórów, spektakle teatralne, kabarety pięknie wpisują się w misję „Kamyka”, kształtując gusta odbiorców i niejednokrotnie przenosząc  w magiczny świat muzyki, teatru i sztuki…

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat MOK „Kamyk” gościł między innymi: Jacka Wójcickiego, Andrzeja Komorowskiego, Zespół ,,Gawęda”, Krystynę Koftę, Jana Nowickiego, Orkiestrę Świętego Mikołaja, Marcina Kydryńskiego, Dariusza Macheja, Marzannę Rudnicką, Katarzynę Pakosińską, Marka Majewskiego, Jacka Fedorowicza, Agatę Passent, Prof. Grzegorza Kołodko, Halinę Kunicką, Stanisławę  Celińską z  Zespołem, Krystynę Mazurówną, Lukxtorpedę, Wiesława Ochmana, Mariana Opanię, Zespół Czerwony Tulipan, Elżbietę Dzikowską, Maichała Bajora, Andrzeja Sikorowskiego z zespołem „Pod Budą”, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, Sławę Przybylską… i wielu innych.

MOK „Kamyk” jako Samorządowa Instytucja Kultury jest przestrzenią inspirującą wielopokoleniową społeczność mieszkańców Pruszkowa do samodoskonalenia poprzez realizację pasji i zainteresowań w zakresie edukacji, działań artystycznych i szeroko pojętej sztuki.

Miejski Ośrodek Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”

Bohaterów Warszawy 4
05-800 Pruszków
Telefon +48 22 728 39 40

www.mok-kamyk.pl
facebook

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content