Aktualnie czytasz
Wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” w parku im. T. Kościuszki w Pruszkowie

Wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” w parku im. T. Kościuszki w Pruszkowie

W ramach współpracy Muzeum Dulag 121 i Instytutu Pamięci Narodowej do 3 listopada w parku im. T. Kościuszki w Pruszkowie będzie można zapoznać się z planszową wystawą „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej”, która została przygotowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

Autorem scenariusza wystawy jest dr Michał Zawisza. Wystawa podejmuje tematykę rozliczeń z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej. Ekspozycja składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części. W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy. W tym również podzielonych Niemiec oraz Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań lub dowodów winy.

Na potrzeby wystawy wykorzystano fotografie i materiały z około 60 różnych źródeł m.in. z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, bibliotek, muzeów, miejsc pamięci (np. byłych obozów koncentracyjnych), archiwów państwowych i miejskich, instytutów naukowych, czy agencji prasowych z: Austrii, Belgii, Danii, Grecji, Holandii, Izraela, Kanady, Łotwy, Francji, Norwegii, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch. Duża część materiałów pochodzi z niemieckich archiwów (Bundesarchiv oraz archiwów regionalnych).

Serdecznie zapraszamy.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content