Aktualnie czytasz
Wrześniowe spacery po Pruszkowie

Wrześniowe spacery po Pruszkowie

Zapraszamy w każdy wtorek września o godzinie 17:00. na kolejny cykl spacerów historycznych po Pruszkowie, które poprowadzi przewodnik Jacek Duda. Najbliższy spacer pt. „Powrót do szkoły, czyli z dziejów pruszkowskiej edukacji” odbędzie się 1 września 2020r.

Spacer ma na celu przybliżenie bogatej historii pruszkowskich placówek edukacyjnych, postaci  wybitnych nauczycieli i działaczy oświatowych.

Start: Przed LO im. T. Zana
Koniec: Technikum Mechaniczne, ul. Gomulińskiego
Obiekty: LO im. T. Kościuszki, LO im. T. Zana, Szkoła Żydowska „Ibryja”, cheder na Kościelnej, Dom Katechetyczny przy par. św. Kazimierza, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 8, Technikum Mechaniczne. Wspomniane zostaną również szkoły na Żbikowie (dawna placówka przy ul. Szkolnej) oraz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy przy ul. Wapiennej.

Czas trwania: ok. 2 godziny

W związku z trwającym stanem epidemii na spacery obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o zgłaszanie się na adres e-mail: zapisywis@miasto.pruszkow.pl.  Zapisy na dany spacer prowadzone są do  poniedziałku poprzedzającego dany spacer do godziny 18.00.

Harmonogram wrześniowych spacerów

Pruszków dla opornych (8 września 2020 godz. 17:00)

Spacer przeznaczony zarówno dla osób, które mieszkają tu od niedawna i chciałyby poznać miasto, jak również dla „koneserów”, którzy, jak mawiał inżynier Mamoń z filmu „Rejs” lubią słuchać tych melodii, które już gdzieś słyszeli.

Start: Dworzec PKP, ul. Sienkiewicza
Koniec: USC/Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, pl. Jana Pawła II
Główne obiekty: Dworzec PKP, Fabryka Ołówków, LO im. Zana, Pałacyk „Sokoła”, ulica Kościuszki (+Liceum), Park Kościuszki (Sokoła), miejsce po czołgu, Pałacyk Teichfeldów, kościół św. Kazimierza, ul. Kraszewskiego, apteka Bielawskich, Pałacyk Ślubów.

Czas trwania
: 2 godziny

Spacerem po Żbikowie (15 września 2020 godz. 17:00)

Odkrycie bogatej historii najstarszej części miasta, mniej odwiedzanej przez Mieszkańców zamieszkujących śródmieście Pruszkowa i osiedla po południowej stronie linii kolejowej.

Start: przed Kościołem na Żbikowie
Koniec: Elektrownia lub muzeum Dulag 121
Obiekty: Kościół żbikowski, cmentarz parafialny, ulica 3 Maja z ciekawszymi obiektami, dawna fabryka pilników, pomnik T. Kościuszki, ulice Szkolna i Narodowa, osiedle Papiernia, elektrownia, muzeum Obozu Przejściowego DULAG 121,

Czas trwania: 2 godziny

Pruszków żydowski (22 września 2020 godz. 17:00)

Przybliżenie mieszkańcom miasta zapomnianej części jego historii poprzez pokazanie im miejsc związanych z zamieszkiwaniem tu nielicznej, ale prężnej i różnorodnej społeczności wyznawców judaizmu.

Start: przed kościołem św. Kazimierza
Koniec: ulica Lipowa, pomnik zamordowanym mieszkańcom Pruszkowa w czasie okupacji.
Główne obiekty: miejsce po szkole wyznaniowej (chederze) przy ul. Kościelnej, miejsce po szkole „Ibryja” i bibliotece (ul. hr. Potulickiego), główne sklepy i zakłady żydowskie przy ulicy Kraszewskiego oraz B. Prusa, teren pierwszej bóźnicy i mykwy z zachowaną posadzką, teren dawnego getta z lokalizacją przeniesionej bóźnicy i budynku gminy, dom Szojcheta przy ul. Polnej, cmentarz żydowski (najprawdopodobniej tylko z zewnątrz, choć warto byłoby jednak załatwić wejście – ale niekoniecznie), pomnik przy ul. Lipowej,

Czas trwania: 2 godziny

Pruszków przemysłowy (29 września 2020 godz. 17:00)

Omówienie przemysłowej przeszłości Pruszkowa wraz z miejscami związanymi z rozwojem zakładów, które obecnie często już nie istnieją, a miejsca po nich zostały poddane procesowi gentryfikacji, zaś ich przemysłowa przeszłość została zatarta i często nie jest pamiętana.

Start: Dworzec PKP, ul. Sienkiewicza
Koniec: Dworzec PKP, ul. Sienkiewicza
Główne obiekty: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (omówione z dworca), Elektrownia Vattenfall, d. Elektrownia Okręgu Warszawskiego z 1911 r., Fabryka Obrabiarek Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki, PZMB/Fabryka Ołówków St. Majewskiego, fabryka farb K. Rattnera, „Ultramaryna” Sommer i Nower, Fabryka Fajansu Teichfelda (późniejszy Porcelit), Zakłady Zielarskie Herbapol, Spółdzielnia Pracy Pruszkowianka.

Czas trwania: 2 godziny

Uwaga❗️ Zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest zakrycie ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od innych osób.

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content