Aktualnie czytasz
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jesienią 1943 stało się jasne, że Polska nie zostanie wyzwolona spod okupacji niemieckiej przez wojska aliantów zachodnich, lecz przez Armię Czerwoną. Fakt ten niósł za sobą daleko idące konsekwencje polityczne. Grupa oficerów Komendy Głównej AK, skupionych wokół generałów Leopolda Okulickiego ps. „Kobra” i Tadeusza Pełczyńskiego ps. „Grzegorz”, zaczęła forsować koncepcję wywołania powstania w Warszawie.
Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic Warszawy, niewielki obszar prawobrzeżny miasta, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom.
W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Każdego roku 1 sierpnia upamiętniamy bohaterów tamtych dni.
W tym roku, obchody będą skromne. Tradycyjnie o godzinie 17:00 spotkamy się na ul. Waryńskiego, gdzie pod tablicą pamiątkową władze Powiatu i Miasta złożą kwiaty.
O godzinie 18:00 na placu Jana Pawła II nastąpi symboliczne otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przez Muzeum Dulag 121. Wystawa nosi tytuł „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”. Na Placu Jana Pawła II będziemy mogli również wysłuchać odtworzonego z głośników koncertu „Powstanie Warszawskie w pieśni i w piosence”.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content