Aktualnie czytasz
Cykl POCZYTASZ-POLUBISZ: Edyta Kochlewska „Przewodniczka snów”

Cykl POCZYTASZ-POLUBISZ: Edyta Kochlewska „Przewodniczka snów”

„Swoją znajomość z książką zaczynała (…) od wąchania”

Lena to wielbicielka opowieści i obrazów. Tak postrzega świat dookoła, tak go opowiada i przeżywa. Przekonujemy się o tym na kolejnych stronach powieści „Przewodniczka snów”.

Oprowadzani po jej małżeństwie, zbyt wcześnie zakończonym, historii rodzinnej pęczniejącej od wspomnień o ukochanym dziadku i dość nietypowej kulinarnej tradycji świątecznej, poprzez zawiłości spraw sądowych, dostajemy ciekawy i jakże barwny portret młodej kobiety i… Warszawy.

Lena przynależy do świata słów zawodowo, jest redaktorką. Przynależy też coraz chętniej i świadomiej do świata snów, w których stara się szukać odpowiedzi na pojawiające się w jej życiu pytania. Wkrótce uczy się nawigować po znaczeniach obrazów pojawiających się coraz intensywniej po drugiej stronie powiek. Ma za sobą trudne chwile. Powoli wynurza się ku życiu w zupełnie nowej jakości. To, co wyśnione pomaga jej podejmować działania, daje jej siłę i odwagę. Dzięki snom zyskuje nową perspektywę. Czasem budzi się z trafnym pytaniem lub nieoczekiwaną odpowiedzią. Interpretacja snów w przypadku Leny to dwukierunkowa podróż do siebie i z powrotem, do świata i ludzi.

„Przewodniczka snów” jest też swego rodzaju wskazówką, jak wychodzić życiu naprzeciw, jak unieść pojawiające się możliwości. Zarówno szczęście, jak i nieszczęście pojawiają się zazwyczaj znienacka. Większości z nas towarzyszy przekonanie, że dobry czas w naszym życiu kończy się zbyt szybko. A może warto pochylić się nad myślą, że wszystko ma swój właściwy bieg, a dobre dni przeplatają się z gorszymi, by ostatecznie doprowadzić nas do punktu, w którym można stwierdzić, że wspólne „gdziekolwiek – to takie piękne miejsce”.

Książka Edyty Kochlewskiej napisana jest z dużą czułością dla trudnych uczuć. Toczy się swoim tempem łagodnym dla Czytelnika. Jest czas na zaprzyjaźnienie się z bohaterką, jest czas na rozgoszczenie się w jej świecie, jest czas na własne refleksje. Jest o miłości (nie jednej), jest o problemach (niełatwych), jest o lęku (w końcu gotowym do oswojenia), jest o tęsknocie i odwadze.

Lena wykorzystuje sny do poznania siebie i jak najlepszego zadbania o siebie. Z dużą otwartością zamyka za sobą jedną historię, by stworzyć  miejsce na nową. A co Tobie się śni?

Książka dostępna w zasobach Książnicy Pruszkowskiej w wersji papierowej oraz cyfrowej na dostępnych platformach czytelniczych.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content