Aktualnie czytasz
Dworzec PKP – wizytówka miasta oddana do użytku

Dworzec PKP – wizytówka miasta oddana do użytku

pkp Pruszków

Polskie Koleje Państwowe SA oddały do użytku zmodernizowany dworzec kolejowy w Pruszkowie. Budynek został pozbawiony barier architektonicznych i zyskał nowy wygląd. Dzięki modernizacji dworzec zyskał nowe instalacje, toalety, monitoring, klimatyzację w części pomieszczeń i dźwig osobowy. W poczekalni, oprócz kolejowej kasy biletowej i biletomatu można będzie nabyć bilety autobusowej komunikacji miejskiej.

W uroczystym otwarciu dworca wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentarzyści oraz władze samorządowe. W uroczystości uczestniczył Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch, który jako gospodarz Miasta zabrał głos wyrażając zadowolenie z imponującego efektu prac, które dobiegły końca, a zabytkowy dworzec, jako perła architektoniczna Pruszkowa, zyskał nowe funkcje. Miasto będzie użytkownikiem pomieszczeń na I i II piętrze. Obiekt będzie służył mieszkańcom naszego miasta.

Pruszków to miasto silnie związane z koleją i jej historią. Pociągi przyjeżdżają tutaj od 1845 roku. Nasze Miasto leży na trasie dawnej Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Wzniesiony w 1924 roku budynek pruszkowskiego dworca przetrwał do dzisiaj w swojej pierwotnej bryle. Po remoncie przeprowadzonym przez PKP wygląd dworca i detale architektoniczne odzyskały swój oryginalny blask międzywojennego neorenesansu. Odrestaurowano i odtworzono posadzki i stropy oraz schody

i poręcze. Na dachu położono klasyczną dachówkę ceramiczną typu „karpiówka”. Uwidoczniono dawne napisy informacyjne dla pasażerów ujawnione podczas rekonstrukcji tynków. Wedle zaleceń konserwatorskich wykonano stolarkę okienną i drzwiową oraz zrekonstruowano drobne elementy stałego wyposażenia.

Prace kosztowały niemal 10 mln. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa (73%) i środków własnych PKP.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content