Aktualnie czytasz
Zasady korzystania z fontann w lato

Zasady korzystania z fontann w lato

  • Zagrożenia
  • Informacje
Fontanna_Pruszków

Nadchodzące lato i upały powodują, że ochłody często szukamy w miejskich fontannach. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie działając w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz osób korzystających z fontann informuje i ostrzega:

  1. Fontanny i podobne urządzenia wodne instalowane na terenach publicznych powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia.
  2. Zagrożenie zdrowia może być spowodowane nie tylko piciem wody, ale również zakażeniem przez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała, np. z rąk do jamy ustnej. Woda w zbiorniku fontanny wykorzystywanym jako „brodzik” może być zanieczyszczona bakteriami i grzybami stanowiącymi mikroflorę powłok ciała, w tym S. aureus (Gronkowiec złocisty).
  3. Źródłem zanieczyszczenia wody w fontannach mogą być również mikroorganizmy pochodzące od korzystających z nich zwierząt (psów, kotów, ptaków itp.). Ponadto, woda pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny narażona jest na skażenie mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E.coli, enterokoki, wirusy, pierwotniaki pasożytnicze).
  4. Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne, m.in. bakterie z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji (wdychania) mogą prowadzić do zachorowań na legionellozę przebiegającą jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiak.
  5. Woda w zbiornikach fontann nie jest uzdatniania do picia (jest jedynie dezynfekowana związkami chloru), gdyż intencjonalnie nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.
© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content