Aktualnie czytasz
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Informujemy, że 28 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Należy zaznaczyć, iż 7 października 2022 r. sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane (Dz. U. z 2022 r., poz. 2206) zwaną dalej „ustawą zmieniającą”. Zmiana ustawy wynika z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu certyfikacji energetycznej budynków, a także z bezpośredniego wdrożenia części regulacji dyrektywy 2010/31/UE.

Świadectwo energetyczne – kogo będzie obowiązywać od 28 kwietnia 2023 r.?

W przypadku nowych nieruchomości, świadectwo jest niezbędne przy ich odbiorze. Kopia świadectwa musi być dołączona do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Od 28 kwietnia 2023 r. właściciele domów i mieszkań, którzy nadal chcą je użytkować nie będą musieli przygotowywać świadectw charakterystyki energetycznej. Znowelizowana ustawa zakłada, że będzie to obowiązkowe wtedy, gdy nieruchomość będzie wprowadzana do obrotu (przeznaczona na sprzedaż lub wynajem – obowiązkiem nie zostaną objęte nieruchomości wynajmowane przed wejściem w życie nowych przepisów).

Świadectwa charakterystyki energetycznej będą – tak jak do tej pory – wydawane na 10 lat.

Dodatkowo nowe świadectwo będzie trzeba uzyskać po przeprowadzeniu każdego remontu, który będzie miał wpływ na zużycie energii w budynku/lokalu, np. przy termomodernizacji, wymianie okien czy zmianie źródła ciepła. Swoją ważność zachowają świadectwa wystawione przed wejściem w życie nowych przepisów – będą one obowiązywać nadal, przez 10 lat od momentu ich wystawienia. Za brak świadectwa energetycznego będą przewidziane kary.

Kto może wystawić świadectwo energetyczne domu lub mieszkania?

Charakterystykę energetyczną projektowanego budynku może sporządzić zarówno projektant, jak i osoba posiadająca uprawnienia do opracowania świadectwa energetycznego.

Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej można sprawdzić w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych lub na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych https://zae.org.pl/

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content