Apteka Józefa Bielawskiego w Pruszkowie – miejsce z historią, które trafiło do rejestru zabytków


Kamienica przy ul. Bolesława Prusa 26/Niecałej 2 w Pruszkowie wraz z przyległą oficyną i terenem została wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. To niezwykłe miejsce kryje w sobie fragment historii miasta i pamięć o jego rozwoju na przełomie XIX i XX wieku.
Świadek historii Pruszkowa
Budynek, w którym mieściła się Apteka Józefa Bielawskiego, powstał w północnej części dawnej osady Pruszków (Hip. Osada Pruszków Nr 132), na skrzyżowaniu ulic Prusa i Niecałej. Jego historia związana jest z dynamicznym rozwojem przemysłowym miasta pod koniec XIX wieku. Uruchomienie drugiego toru Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w 1872 roku sprzyjało industrializacji, a Pruszków stawał się miejscem rozwoju licznych zakładów i fabryk – m.in. Fabryki Ołówków „St. Majewski i S-ka” czy zakładów rodziny Hoserów. Przyciągało to do miasta przedsiębiorców, nauczycieli, lekarzy i farmaceutów. Właśnie wtedy swoją działalność rozpoczął Józef Bielawski.
Bielawski był nie tylko farmaceutą, lecz także aktywnym działaczem społecznym i samorządowym. Angażował się w życie lokalnej społeczności, a jego wkład został upamiętniony tablicą pamiątkową, która do dziś znajduje się w kruchcie pruszkowskiej świątyni.
Architektoniczna perełka
Kamienica frontowa z przyległą 3-skrzydłową oficyną to przykład stylu z przełomu XIX i XX wieku. Budynek zachował oryginalne detale architektoniczne, w tym dekoracyjne balustrady balkonów, ozdobne gzymsy, stolarkę drzwiową oraz charakterystyczne układy funkcjonalno-przestrzenne. Elewacje budynków zdobią elementy z motywami roślinnymi, a w środku zachowały się drewniane klatki schodowe z balustradami i deskowe podłogi.
Dlaczego wpisano obiekt do rejestru zabytków?
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że kamienica z Apteką Józefa Bielawskiego oraz oficyna posiadają istotne wartości historyczne, artystyczne i naukowe. Stanowią one cenne świadectwo rozwoju Pruszkowa, jego przemian społecznych i gospodarczych oraz są źródłem wiedzy o architekturze mieszkaniowo-usługowej z końca XIX wieku.
Wpis do rejestru zabytków oznacza, że obiekt jest chroniony prawem i stanowi ważny element tożsamości naszego miasta.
źródło fot. Pruszkowskie foto-archiwum (K.Michałowski)