Aktualnie czytasz
Pruszków śpiewa (nie)zakazane piosenki 2021

Pruszków śpiewa (nie)zakazane piosenki 2021

Przed nami 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Na uroczystości rocznicowe oraz do wspólnego śpiewania przy dźwiękach Kapeli Warszawskiej Staśka Wielanka, zapraszają Prezydent Miasta Pruszkowa – Paweł Makuch i Starosta Pruszkowski – Krzysztof Rymuza.

Uczcijmy pamięć poległych poprzez uczestnictwo w następujących wydarzeniach:

1 sierpnia o godzinie 10:30 msza w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie. Podczas mszy odbędzie się uroczystość uhonorowania Świadków Historii Złotą Odznaką Krzyża 100-lecia Niepodległości.

1 sierpnia o godzinie 17:00 (Godzina „W”) przy ulicy Waryńskiego 1, pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego, z udziałem pocztów sztandarowych odbędzie się uroczyste złożenie wieńców. Zapraszamy świadków tamtych wydarzeń, mieszkańców Pruszkowa, instytucje, organizacje do upamiętnienia 77. rocznicy patriotycznego zrywu mieszkańców stolicy i wojska.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego o godzinie 17:00 uruchomi 1 minutowy ciągły sygnał akustyczny.

1 sierpnia o godzinie 18:00 spotkajmy się na Placu Jana Pawła II (przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa) aby wspólnie zaśpiewać (nie)zakazane piosenki. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych poprowadzi Kapela Warszawska Staśka Wielanka. Zaśpiewamy takie utwory jak; ,,Warszawskie dzieci”, ,,Pałacyk Michla”, ,,Siekiera motyka” czy ,,List do cara”.

Kapela Warszawska powstała w 1985 roku, założona została przez Staśka Wielanke – kompozytora, felietonistę i wokalistę. W repertuarze kapeli znajdują się utwory z okresu zaborów I i II wojny światowej, okresu międzywojennego i powojennego, ze szczególnym uwzględnieniem klimatów warszawskich. Zespół koncertował w całej Polsce, a także w środowiskach polonijnych Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Izraela, Niemiec, Litwy i Australii. Współpracował m. in. z Hanką Bielicką, Anitą Dymszówną, Mieczysławem Gajdą, Jaremą Stępowskim.

Przed rozpoczęciem śpiewania rozdane zostaną śpiewniki, które można również pobrać TUTAJ.

W tyn dniu Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego o godz. 17:00, uruchomi 1 minutowy ciągły sygnał akustyczny. Niemniej, ze względu na możliwe wystąpienie problemów technicznych, proszę o prow

1 sierpnia zapraszamy na wystawę „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”.

Wystawa elementarna została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

autor: Artur Kolęda
konsultacja: dr Paweł Błażewicz, dr Paweł Rokicki
recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr hab. Waldemar Grabowski
korekta: dr Piotr Chojnacki, Katarzyna Ziębik
koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
opracowanie graficzne: Paulina Żak

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content