Aktualnie czytasz
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Obchodzone dziś święto zostało ustanowione przez UNESCO, aby wspierać poczucie tożsamości językowej oraz chronić dziedzictwo kulturowe poszczególnych wspólnot językowych.

Na świecie żyje już ponad 8 mld ludzi, porozumiewamy się między sobą ponad 70 językami. Najpopularniejsze z nich, biorąc pod uwagę liczbę użytkowników, to: chiński, angielski, hiszpański, hindi i arabski.

Językiem polskim jako ojczystym posługuje się około 44 mln osób. Najstarsze pełne zdanie w języku polskim brzmi: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” pochodzi z 1270 roku. Początkowo na rozwój języka polskiego silny wpływ miał języki niemiecki, czeski oraz łacina, później język francuski, obecnie angielski.

Definicje samego pojęcia języka podkreślają, że służy on głównie jako narzędzie porozumiewania. Język, jako sposób wypowiedzi, kształtuje nasz świat i to, co o nim wiemy i myślimy. Język to również sposób wyrażania ekspresji, budowania więzi osobistych i społecznych, poczucia wspólnoty narodowej. Język ma informować i opisywać. Dobrze kiedy informacja jest prosta i klarowna oraz przekazana poprawnie, zgodnie z regułami gramatycznymi.

W największych słownikach języka polskiego znajdziemy około 140 tysięcy haseł i ciągle przybywa nowych słów opisujących zmieniającą się rzeczywistość. Na co dzień przeciętny użytkownik korzysta z niewielkiej części tego zasobu, około 10%. Znany językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk twierdzi, że „nasz język się bogaci, ale mowa ubożeje”.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być tendencja do czytania i tworzenia krótkich form, niemal szczątkowych treści. I oczywiście jest to uzasadnione tempem życia i ilością informacji niezbędnych do przetworzenia każdego dnia. Warto jednak zadbać o nasz zasób słownictwa, ubogacać je i współtworzyć. Warto trenować umysł przy lekturze dłuższych treści, poznawać konstrukcje językowe i fabuły wymagające uruchomienia wyobraźni. Dzięki temu możliwe będzie poszerzanie granic naszego świata, wiedzy o nim, rozumienia go i współtworzenia. Jednocześnie zadbamy o własny rozwój.

Zachęcamy do wzbogacania języka poprzez sięganie po wartościowe lektury dostępne w zasobach Książnicy Pruszkowskiej. Od najbliższego czwartku, co tydzień będziemy prezentować wybrany tytuł. Bieżący rok sprzyja wspieraniu czytelnictwa. To szczególny czas: Senat RP zdecydował, że nasza Noblistka w dziedzinie literatury Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023, w którym świętujemy również 120-lecie powstania Książnicy Pruszkowskiej.

W ślad za naszą Noblistką, Wisławą Szymborską przypomnijmy: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Zapraszamy zatem do wspólnej przygody czytelniczej w ramach cyklu „poczytasz-polubisz”.

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content