Aktualnie czytasz
82. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta

82. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta

29 stycznia br. odbędą się obchody 82. rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta. Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch, wraz z Komitetem Organizacyjnym, zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających tamte tragiczne wydarzenia.

Około 20 stycznia 1941 roku pojawiły się pierwsze pogłoski o wysiedleniu pruszkowskich Żydów, co wywołało niepokój. Obawy były coraz większe. 25 stycznia niemieckie władze zamknęły getto.

30 stycznia 1941 roku rozegrały się dramatyczne chwile. O 8.00 rano przyjechały pierwsze ciężarówki, które zabrały transport żydowskich kobiet, dzieci i starszych mężczyzn. Przewieziono ich do zakładów kolejowych, gdzie odbywała się kąpiel i dezynfekcja. Następnie trafili do warszawskiego getta. – Do czwartej popołudniu trwał przewóz wszystkich ludzi i bagażu. Tymczasem zdarzył się bardzo wstydliwy incydent podczas kąpieli. Otóż grupa żołnierzy wdarła się do wagonu, w którym odbywała się parówka, i nie dość, że pewnej części żydowskich kobiet i dziewcząt ogolono całkowicie włosy, to w dodatku zmuszono je, aby dały się sfotografować. Następnie, gdy władze się przekonały, że nie sposób wszystkich poddać parówce i kąpieli, wsadzono wszystkich ludzi do specjalnego pociągu i przewieziono do Warszawy. Podróż trwała prawie cztery godziny i w końcu o dziewiątej wieczorem pociąg przybył do Warszawy na Dworzec Gdański – „Sefer Pruszków. Księga pamięci Pruszkowa, Nadarzyna i okolic” (Książnica Pruszkowska 2016).

Taki los spotkał ponad 1400 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego. W nieludzkich warunkach, poniżani, wycieńczeni trafili do warszawskiego getta. Większość z nich zginęła później w Treblince. Przeżyło około 200 osób.

Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch, wraz z Komitetem Organizacyjnym obchodów 82. Rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta, zaprasza Mieszkańców do udziału w uroczystości upamiętniającej losy pruszkowskich Żydów zaplanowanej 29 stycznia br. o godzinie 17.00. Obchody odbędą się na placyku między ul. Prusa i Wojska Polskiego (wejście przesmykiem przy ul. Prusa między numerami 38 i 40), gdzie przed wojną mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa.

Komitet organizacyjny:
Marian Skwara – znawca dziejów Pruszkowa, autor „Pruszkowscy Żydzi. Sześć dekad zamkniętych Zagładą”
Grzegorz Zegadło – dyrektor Książnicy Pruszkowskiej
Małgorzata Bojanowska – dyrektor Muzeum Dulag 121

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content