Aktualnie czytasz
Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa

Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa

Od 16 kwietnia do odwołania przepisy nakładają obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

10 kwietnia w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy te m.in.nakładają obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza domem.

Rozporządzenie przewiduje ograniczenia w przemieszczaniu się, w funkcjonowaniu instytucji, zakładów pracy i określonych zakresów działalności przedsiębiorców, a także zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności.

Nadal można też przemieszać się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.

Ograniczenie przemieszania się nie obejmuje wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu, a także sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Do 19 kwietnia osoby poruszające się pieszo muszą zachować od siebie odległość nie mniejszą niż 2 m, chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 13. roku życia lub osobą niepełnosprawną.

Do tego czasu osoby małoletnie mogą się przemieszczać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej.

Natomiast w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Nadal obowiązuje też zakaz korzystania z rowerów miejskich.

Ponadto, jak wynika z rozporządzenia, do 19 kwietnia nie będzie możliwe korzystanie z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż. Zakaz obejmuje również pełniące funkcje publiczne tereny leśne, w szczególności: parkingi leśne, miejsca postoju pojazdów, miejsca edukacji leśnej, miejsca małej infrastruktury leśnej i miejsca biwakowania.

Do tego czasu w obiektach handlowych lub usługowych mogą przebywać w tym samym czasie nie więcej niż trzy osoby na jedno stanowisko kasowe, z tym że w godzinach 10.00–12.00 mogą to być wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.

W przypadku handlu na straganie lub targowisku są to trzy osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży, z wyłączeniem osób stanowiących obsługę tych obiektów, placówek, targowisk oraz straganów.

Klienci sklepów są obowiązani nosić podczas zakupu rękawiczki jednorazowe.

Zgodnie z przepisami, zakłady pracy muszą zapewnić osobom zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Odległość między stanowiskami pracy powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności w zakładzie pracy i zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content