Aktualnie czytasz
Zmiany na kolei od 3 września 2023 roku

Zmiany na kolei od 3 września 2023 roku

Przypominamy, że w związku z realizacją kolejnego etapu przebudowy stacji Warszawa Zachodnia, od 3 września 2023 r. zmienią się rozkłady jazdy wszystkich przewoźników kolejowych – SKM, KM i WKD. Pociągi WKD będą kursowały do stacji Warszawa Reduta Ordona z częstotliwością w godzinach szczytu co 20 min. Na przystankach osobowych Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona zostaną zorganizowane punkty przesiadkowe pomiędzy pociągami WKD oraz pojazdami ZTM (WTP) i pociągami KM. Pojazdy ZTM (WTP) będą zatrzymywać się na przystankach autobusowych ZTM w zespole przystankowym „PKP WKD Aleje Jerozolimskie” zlokalizowanych na wiadukcie w Alejach Jerozolimskich nad torami linii kolejowej WKD.

Wykaz linii i odcinków tras środków transportu autobusowego, tramwajowego i kolejowego – pełniących funkcję zastępczych środków transportu w zamian za wycofane pociągi WKD – w których obowiązuje honorowanie wszystkich rodzajów biletów WKD:

Linie autobusowe (WTP):

 • ZA1 (linia zastępcza): na trasie PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny w dni powszednie w godzinach 5:00-9:30 oraz 14:30-19:00 (uwaga: ograniczona liczba przystanków na trasie),
 • 127, 517, N35, N85: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny,
 • 717, 817: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Zachodni,
 • 158: na odcinku CH Reduta – Dworzec Centralny a w dni powszednie w godz. 6:00-9:00 na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny,
 • 178: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Rondo Zesłańców Syberyjskich,
 • 187: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Wawelska,
 • 191: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Plac Narutowicza,
 • 220: na odcinku WKD Opacz – Ursus Ratusz.

Linie tramwajowe (WTP):

 • 1: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Plac Zawiszy,
 • 7, 9, 25: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Dworzec Centralny.

Linie SKM (WTP):

S1: na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna,

S2: na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna,

S3 i S4: na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia.

Linie SKM na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna

Pociągi spółki „Koleje Mazowieckie – KM” na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście.

Podróżni korzystający z zastępczych środków transportu zobowiązani są do podróżowania tą komunikacją na podstawie ważnego biletu WKD. W związku z brakiem możliwości skasowania biletu jednorazowego w autobusie, tramwaju, pociągach SKM/KM – pasażerowie rozpoczynający podróż:

 • środkiem transportu ZTM (WTP) zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika, wpisując w sposób trwały datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.
 • pociągiem KM zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.

Dodatkowo tylko bilety okresowe WKD honorowane są w pociągach spółki „Koleje Mazowieckie – KM” na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście.

Odpowiednikami dla przystanków/stacji WKD są następujące stacje KM:

Stacja WKDStacja KM
Grodzisk Mazowiecki Radońska, Grodzisk Mazowiecki Jordanowice, Grodzisk Mazowiecki Piaskowa, Grodzisk Mazowiecki OkrężnaGrodzisk Mazowiecki
Brzózki, Kazimierówka, Polesie, Milanówek GrudówMilanówek
Podkowa Leśna Zachodnia, Podkowa Leśna Główna, Podkowa Leśna WschodniaBrwinów
OtrębusyBrwinów/Parzniew
Kanie HelenowskieParzniew
Nowa Wieś WarszawskaParzniew/Pruszków
Komorów, Pruszków, TworkiPruszków
Malichy, Reguły, MichałowicePiastów
OpaczWarszawa Ursus Niedźwiadek
W-wa SalomeaWarszawa Ursus
W-wa RakówWarszawa Włochy
W-wa Al. JerozolimskieW-wa Al. Jerozolimskie
W-wa Reduta OrdonaWarszawa Zachodnia

Źródło

SKM i KM

Od 3 września 2023 r. na trasie Pruszków – Warszawa będzie kursowało ponad 80 pociągów SKM i KM dziennie, z czego ponad 60 dojedzie do centrum Warszawy. Połączenia na trasie z Pruszkowa do Otwocka linią S1 nadal będą realizowane przez dalekobieżną linię średnicową i stację Warszawa Centralna. W dni powszednie, w pełnej relacji w obu kierunkach pojedzie 19 pociągów, a w dni wolne od pracy – 18. Od 4 do 12 września jedna para pociągów będzie kursowała w skróconej relacji Pruszków – Warszawa Falenica. Pozostałe połączenia będą podzielone na dwie osobne trasy. Na odcinku Pruszków – Warszawa Główna pojadą pociągi linii S1. Do Pruszkowa dojedzie 16 pociągów, a do Warszawy – 18. Na odcinku Otwock – Warszawa Wschodnia będą kursowały pociągi linii S10. Z Pruszkowa do Warszawy dojedziemy także pociągami Kolei Mazowieckich – linie R1, R2, R6, R7.

Pociągami SKM i KM możemy podróżować w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Dodatkowo do dnia 9 grudnia 2023 r. w pociągach KM honorowane są wszystkie rodzaje biletów ZTM (z uwzględnieniem stref biletowych) oraz uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów (z zachowaniem zasad obowiązujących w pociągach przyspieszonych w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”). Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, np. 14.03. godz. 06:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować w pojeździe WTP lub bramce metra. Można to także zrobić u kierownika pociągu niezwłocznie po wejściu pierwszymi drzwiami i zgłoszeniu takiej potrzeby.

Szczegółowy wykaz oraz zasady czasowych wzajemnych honorowań biletów dostępne są na stronie WTP.

https://www.wtp.waw.pl/integracje/wykaz-czasowych-wzajemnych-honorowan-biletow/

Rozkłady jazdy dostępne są na nw. stronach:

Rozkład jazdy WKD – strona internetowa Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Rozkłady jazdy ZTM (WTP) – strona internetowa Warszawskiego Transportu Publicznego

Rozkłady jazdy KM – strona internetowa spółki „Koleje Mazowieckie – KM” Sp. z o.o.

Schemat organizacji ruchu (pobierz)

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content