Home Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” – „Oskar”

Data

14.10.2023
Expired!

Czas

18:00 - 19:30

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” – „Oskar”

Sala: Sala Widowiskowa w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie
Wstęp: wolny; Informacja o bezpłatnych biletach na stronie internetowej ZTL „Pruszkowiacy”.
Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” świętuje swoje 45-lecie i zaprasza na wyjątkowy jubileuszowy… spektakl!
Na swoje 45 urodziny Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” przygotował spektakl pt. „Oskar”. To barwna opowieść o wyprawach wybitnego etnografa Oskara Kolberga, który ponad pięćdziesiąt lat swojego życia poświęcił na odkrywanie i dokumentowanie polskiej kultury ludowej. Jego dorobek to aż 85 tomów monografii regionalnych, objętych wspólnym tytułem „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.
„Oskar” jest próbą przybliżenia współczesnemu widzowi postaci i dorobku Kolberga. W trakcie tego wyjątkowego, łączącego w sobie cechy zarówno koncertu, jak i przedstawienia teatralnego spektaklu „Pruszkowiacy” wraz z tytułowym Oskarem zabiorą widzów w odzianą w barwne kostiumy podróż z tańcem, śpiewem i muzyką. Opowiedziana historia jest połączeniem faktów historycznych z autorską wyobraźnią. Do realizacji tego przedsięwzięcia Zespół zaprosił do współpracy reżysera i aktora Jacka Zienkiewicza.
Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku. Od 45 lat „Pruszkowiacy” koncertują w kraju i zagranicą, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski i zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Dyrektorem ZTL „Pruszkowiacy” jest Piotr Grządkowski, za artystyczną stronę działalności odpowiada Piotr Zalipski, a kierownikiem muzycznym jest Bogdan Nidzgorski.
Zespół jest Samorządową Instytucją Kultury prowadzaną przez Gminę Miasto Pruszków. Siedziba „Pruszkowiaków” znajduje się w budynku Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie. Zespół liczy niemal 200 członków. Celem „Pruszkowiaków” jest pokazywanie szerokiej publiczności radości, jaką niesie ze sobą kultura ludowa, czyli jeden z najpiękniejszych polskich skarbów.
Zobacz Komentarze (0)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone

"