Aktualnie czytasz
Pruszków wolny od elektroodpadów 2020

Pruszków wolny od elektroodpadów 2020

Uprzejmie informujemy, że w ramach edukacji ekologicznej, w pruszkowskich przedszkolach, od dnia 2 marca do dnia 8 maja 2020 roku, będzie realizowany projekt edukacyjny: „Pruszków wolny od elektroodpadów 2020”.
Nadzór na projektem sprawuje AURAEKO BATERPAK Organizacja Odzysku Opakowań S.A., AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Wydziały Edukacji i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie.

W projekcie weźmie udział ok. 1700 dzieci z pruszkowskich przedszkoli w wieku od 3 do 6 lat.

Celem projektu jest:

1. Przybliżenie dzieciom terminu „ŚRODOWISKO” oraz zależności pomiędzy działalnością człowieka a środowiskiem, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla środowiska i zdrowia człowieka ze strony zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).
2. Przybliżenie dzieciom terminów: ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY i ZUŻYTE BATERIE I AKUMULATORY oraz sposobów zmniejszenia zagrożenia dla nich samych, ich najbliższych i środowiska.
3. Kształcenie umiejętności zabawy-pracy w grupie rówieśniczej i współdziałania z dorosłymi.
4. Istotne zmniejszenie ilości zużytych baterii, zużytego sprzętu w odpadach komunalnych poprzez aktywizację środowiska (domowego, rówieśniczego, lokalnego) dzieci.

Podstawowymi treściami projektu są:
1. Zależności miedzy człowiekiem i środowiskiem.
2. Dlaczego zużyte baterie są uznawane za niebezpieczny odpad?
3. Co to jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i dlaczego uznawany jest, jako odpad mogący być niebezpiecznym?
4. Jakie są rodzaje zagrożeń ze strony elektroodpadów dla środowiska i człowieka?
5. W jaki sposób możemy minimalizować negatywny wpływ ZSEE i zużytych baterii na środowisko i zdrowie człowieka?
6. Jak poznać, że zużyte urządzenie jest elektroodpadem?
7. Co się dzieje ze zebranymi na zbiórkach elektroodpadami i zużytymi bateriami, a co się dzieje ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zużytymi bateriami, które nie trafiają na zbiórkę.

Zbiórka zużytych baterii i akumulatorów w formie konkursu między przedszkolami. Integralną częścią projektu jest zbiórka zużytych baterii i akumulatorów do specjalnych pojemników dostarczonych przez AURAEKO, które będą znajdowały się w wyznaczonych miejscach każdego przedszkola. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dnia Dziecka 2020, na początku miesiąca czerwca.

W okresie od 2 marca do dnia 8 maja 2020 r., odprowadzając dziecko do przedszkola, można oddać każdą ilość zużytych baterii i akumulatorów.

Przeszukajmy nasze ukochane szafki, biurka, szuflady i regały w poszukiwaniu zużytych baterii i akumulatorów, które pozostając w domu, trują domowników, a dostając się na wysypisko komunalne zatruwają ziemię, wodę i powietrze. Wesprzyjmy projekt jako dorośli, których postawa jest tak ważna dla naszych dzieci. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – znane polskie porzekadło – daje szansę na przekazanie wiedzy, uzyskanie umiejętności unikania zagrożeń dla dzieci, dla Was i środowiska. Konkurs przewiduje nagrody dla trzech przedszkoli, które uzyskają najwyższy wynik zbiórki w przeliczeniu na 1 dziecko.

Regulamin Konkursu

Opis projektu dla partnerów

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content