Aktualnie czytasz
Spacery po Pruszkowie

Spacery po Pruszkowie

spacery

W każdy wtorek sierpnia zapraszamy na historyczne spacery po Pruszkowie, które poprowadzi przewodnik Jacek Duda.
W związku z trwającym stanem epidemii na spacery obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesyłanie zgłoszeń  na adres e-mail: zapisywis@miasto.pruszkow.pl do każdego poniedziałku na dany spacer, do godziny 18:00.

Uwaga❗️ Zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest zakrycie ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od innych osób 😷

Harmonogram spacerów

4.08.2020 r.PRUSZKÓW DLA OPORNYCH
Start: Dworzec PKP, ul. Sienkiewicza godz. 18:00.
Koniec: USC/Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, pl. Jana Pawła II.
Spacer przeznaczony zarówno dla osób, które mieszkają tu od niedawna i chciałyby poznać miasto, jak również dla „koneserów”.
Główne obiekty: Dworzec PKP, Fabryka Ołówków, LO im. Zana, Pałacyk „Sokoła”, ulica Kościuszki (+Liceum), Park Kościuszki (Sokoła), miejsce po czołgu, Pałacyk Teichfeldów, kościół św. Kazimierza, ul. Kraszewskiego, apteka Bielawskich, Pałacyk Ślubów.
Czas trwania: 2 godziny. 

11.08.2020 r.PRUSZKÓW PRZEMYSŁOWY

Start: Dworzec PKP, ul. Sienkiewicza godz. 18:00.
Koniec: Dworzec PKP, ul. Sienkiewicza
Omówienie przemysłowej przeszłości Pruszkowa wraz z miejscami związanymi z rozwojem zakładów, które obecnie często już nie istnieją, a miejsca po nich zostały poddane procesowi gentryfikacji, zaś ich przemysłowa przeszłość została zatarta i często nie jest pamiętana.
Główne obiekty: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (omówione z dworca), Elektrownia Vattenfall, d. Elektrownia Okręgu Warszawskiego z 1911 r., Fabryka Obrabiarek Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki, PZMB/Fabryka Ołówków St. Majewskiego, fabryka farb K. Rattnera, „Ultramaryna” Sommer i Nower, Fabryka Fajansu Teichfelda (późniejszy Porcelit), Zakłady Zielarskie Herbapol, Spółdzielnia Pracy Pruszkowianka.

Czas trwania: 2 godziny.

 18.08.2020 r. – PRUSZKÓW OKUPACYJNY

Start: budynek UM przy Kraszewskiego 14/16 godz. 18:00.
Koniec: dworzec PKP
Przybliżenie historii miasta w czasie okupacji niemieckiej.
Główne obiekty: gmach UM, willa pod Bocianem, kościół św. Kazimierza (działalność ks. Tyszki), getto (wzmianka), południowa pierzeja ul. Kraszewskiego (dzielnica niemiecka), miejsca związane z działalnością podziemia (ul. Kraszewskiego 42, ul. Prusa 30), apteka Bielawskich, dom przy ul. Prusa 11 (ubezpieczalnia), tablica pamiątkowa w parku Potulickich, tablica B. Chajęckiego, wiceprezydenta Warszawy, ul. Niecała, Pałacyk Sokoła (szpital polowy, bitwa pod Brwinowem), stacja PKP (tablica Stefana Jodłowskiego i Władysławy Beck).

Czas trwania: 2 godziny. 

25.08.2020 r.CMENTARZ PARAFII ŚW. KAZIMIERZA

Start: główne wejście od ul. Cmentarnej start: godz. 18:00,
Koniec: wyjście od ul. 2 Sierpnia/Plantowej
Zapoznanie z historią osób zamieszkujących niegdyś miasto i ich różnorodnym i wielowątkowym wkładem w jego rozwój, omówienie sylwetek pochowanych tam ważnych dla miasta pruszkowian omówienie wartości artystycznej ważniejszych pomników nagrobnych, wizyta w kwaterach z I i II wojny światowej, w tym harcerskiej.

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content