Aktualnie czytasz
Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.  DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich do końca marca 2022 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl.

Z Pruszkowa zostały zgłoszone następujące inicjatywy:

1NR: 20223592
Pruszków
Przedszkole Miejskie nr 10

zajęcia edukacyjne dla dzieci

Pogadanka na temat: czym jest Internet, co to jest sieć internetowa, co daje nam Internet, z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać podczas korzystania z Internetu.

2NR: 20222874
Pruszków
Straż Miejska w Pruszkowie

zajęcia edukacyjne dla dzieci

Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych w Pruszkowie. Temat: „Patotreści – Ty możesz to przerwać”. Celem zajęć będzie utrwalenie w uczestnikach zajęć zachowań, które będą polegały na zgłaszaniu tego typu treści do moderatorów, administratorów itp.
W trakcie zajęć uczniowie zapoznani zostaną z problematyką patotreści w internecie (patostreamerzy, vlogi prezentujące zachowania nieakceptowalne społecznie, patologiczne itp). Uczniowie zapoznani zostaną z przyczyną popularności tego typu przekazu oraz możliwymi skutkami emocjonalnymi i prawnymi publikowania – ale również oglądania takich przekazów. W trakcie zajęć poruszona zostanie tematyka odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, na jaką mogą się narazić osoby nieletnie streamujące, lub oglądające tego typu przekazy.
W części warsztatowej, uczestnicy po podziale na grupy, w której jest przynajmniej jeden telefon z dostępem do sieci, w trakcie ćwiczeń praktycznych, będą zdobywali wiedzę w zakresie: kiedy i w jaki sposób zgłaszać materiały do administratorów poszczególnych portali społecznościowych – takich jak Facebook, Tik-Tok, Snapchat, Instagram i inne.
Uczestnikami będą uczennice i uczniowie klas szkół ponadpodstawowych, warunkiem uczestnictwa – zgoda na przeprowadzenie zajęć wydana przez Dyrekcję danej placówki.

3NR: 20220186
Pruszków
Szkoła Podstawowa nr 10 w Pruszkowie

konkursy itp

Zajęcia edukacyjne, konkursy.

4NR: 20222628
Pruszków
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza

zajęcia edukacyjne dla dzieci

Pogadanka na temat bezpieczeństwa w sieci – podczas zajęć z wychowawcą. Gry online poświęcone tej tematyce – podczas lekcji języka angielskiego (w języku angielskim).

Więcej o projektach z Pruszkowa dowiesz się tutaj.
W ramach DBI 2022 proponujemy szereg webinarów, spektakli oraz lekcji online. Kalendarz zbiera całą tegoroczną ofertę i ułatwia rejestrację na wybrane wydarzenia.
Pomoc telefoniczna i online – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.
Dyżurnet.pl – punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.
Również w Przedszkolu Miejskim Nr 10 obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach obchodów DBI w starszych grupach zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne. Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas zajęć dzieci tworzyły sieć z włóczki, obejrzały filmik edukacyjny, ćwiczyły umiejętność kodowania z użyciem komputera oraz wykorzystały Ozobota (robota edukacyjnego) do przeprowadzenia go przez skrót DBI- Dzień Bezpiecznego Internetu.”
© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content