Aktualnie czytasz
84. rocznica wybuchu II wojny światowej

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. Oddajemy hołd tym, którzy ponieśli śmierć w walce o wolność naszej Ojczyzny i pokój.

84 lata temu bez wypowiedzenia wojny wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej. 1 września 1939 roku o godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Potem nastąpił atak pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte. Tak rozpoczęła się II wojna światowa.

O 6.30 spiker Polskiego Radia Zbigniew Świętochowski w specjalnym komunikacie mówił: „A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiany na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa.”

Polacy dzielnie walczyli z wojskami niemieckimi, ale najeźdźca miał przewagę. III Rzesza dysponowała 1,85 mln. żołnierzy, 11 tys. dział, 2800 czołgów i 2000 samolotów, zaś Polacy mieli ok. 950 tys. żołnierzy, 4,8 tys. dział, 700 czołgów i 400 samolotów.

II wojna światowa trwała od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r., w Europie do 8 maja 1945 r. Była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Szacuje się, że zginęło w niej ponad 60 milionów ludzi. Wśród ofiar było blisko 6 mln Polaków.

Pamiętamy o doświadczeniu II wojny światowej, pochylamy się nad ofiarami i tym wszystkimi, którzy walczyli o wolność naszego kraju i pokój.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content