Aktualnie czytasz
104. rocznica uzyskania praw miejskich

104. rocznica uzyskania praw miejskich

9 listopada 1916 to data na stałe wpisana w historię naszego miasta, to właśnie tego dnia na mocy rozporządzenia szefa administracji generał-gubernatora Besselera, Pruszków uzyskał prawa miejskie. 104 lata temu nastąpiło połączenie dotychczasowej osady fabrycznej z wydzielonymi z gminy wiejskiej Skorosze, wsiami: Wyględówek, Tworki, Józefów, Żbików, Żbikówek i Pohulanka z gminy wiejskiej Ożarów w miasto Pruszków.

Decydujący wpływ na rozwój miasta miało osuszenie zabagnionej doliny Utraty i otwarcie w 1845 r. pierwszego odcinka kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1913 r. na terenie Pruszkowa i Żbikowa było czynnych 11 zakładów przemysłowych, zatrudniających blisko 2000 robotników.

Niemieckie władze okupacyjne powołały w miastach samorządy tj. rady miejskie, wybierane systemem kurialnym. Pierwsze wybory do rady miejskiej w Pruszkowie odbyły się 4 maja 1917 r. W myśl obowiązujących przepisów w skład rady miejskiej wchodzili: burmistrz jako przewodniczący, ławnicy i radni miejscy. Burmistrza mianował szef administracji przy generalnym Gubernatorstwie Warszawskim.

Lata okupacji hitlerowskiej nie przynoszą zmian w statucie prawnym miasta. Jeszcze w czasie okupacji – marcu 1944 r. powstała w Pruszkowie Miejska Rada Narodowa. Po wyzwoleniu przez pewien czas działały w Pruszkowie powołane jeszcze w konspiracji komitet Wojewódzki PPR i Wojewódzka Rada Narodowa.

Od pierwszych dni wolności przystąpiono w Pruszkowie do eliminowania zniszczeń wojennych. 13 kwietnia 1945 r. Miejska Rada Narodowa w Pruszkowie podjęła uchwałę w sprawie wydzielenia miasta Pruszkowa z Powiatowego Związku Samorządowego Warszawskiego.

Miasto składające się z trzech dzielnic: Pruszkowa, Żabikowa i Tworek, rozwijało się w kierunku połudnowo-wschodnim, między torem kolejowym, a linią WKD. Pruszków utrzymał swój charakter przemysłowy. Nadal intensywnie rozwijał się przemysł, a zwłaszcza branże: metalowa, chemiczna i ceramiczna.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content