Aktualnie czytasz
Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”

Pruszkowiacy

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” powstał w lutym 1979 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie z inicjatywy Danuty Jaśkiewicz, choreografa i pedagoga, absolwentki Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Przez pierwsze lata swojego istnienia Zespół działał w ramach Młodzieżowego Domu Kultury jak również Miejskiego Ośrodka Kultury. Od 1 czerwca 2004 r. Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” jest Samorządową Instytucją Kultury miasta Pruszków.

Program artystyczny Zespołu wypełniają melodie, pieśni i tańce z regionów: łowickiego, warszawskiego, kurpiowskiego, kołbielskiego, rzeszowskiego, nowosądeckiego, krakowskiego, podhalańskiego, śląskiego, lubelskiego, kaszubskiego, jak również tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek), a także tańce zaczerpnięte z folkloru innych narodów tj. białoruskie, mołdawskie, ukraińskie i gruzińskie. Do każdego tańca Zespół posiada piękne kostiumy oparte na wzorach autentycznych. Niektóre z elementów kostiumów mają po sto lat, na przykład spódnice kurpiowskie, część kiecek i chustek łowickich.

Podczas 40 lat działalności „Pruszkowiacy” zdobyli wiele cennych nagród na Festiwalach Ogólnopolskich /Warszawa, Kielce, Szczecin, Zielona Góra, Siedlce, Biała Podlaska, Inowrocław, Konin, Skierniewice, Płock, Gorzów Wielkopolski, Krynica/. Wielokrotnie koncertowali poza granicami Polski na Festiwalach Międzynarodowych: Stany Zjednoczone – 2 razy, Kanada, Irak, Jordania, Egipt, Turkmenistan,   Turcja, Wielka Brytania, Austria – 3 razy, Francja – 6 razy, Hiszpania – 6 razy, Portugalia – 2 razy, Włochy – 5 razy, Grecja – 2 razy, Szwajcaria – 4 razy, Niemcy – 5 razy, Dania, Finlandia, Jugosławia, Czechosłowacja, Słowacja – 6 razy, Rosja, Litwa, Łotwa, Ukraina, Gruzja.

Zespół występował w wielu salach koncertowych /Sala Kongresowa, Teatr Wielki, Teatr Polski/. Wielokrotnie koncertowaliśmy na rzecz dzieci specjalnej troski, niepełnosprawnych i chorych /Dzieci Dzieciom, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Centrum Zdrowia Dziecka/, Warszawa Powodzianom, jak również w programach Telewizji „Tęczowy Music Box”, Bogusław Kaczyński Zaprasza Dzieci, „Na Polską Nutę”, „Muzyczna Skakanka”, „5, 10, 15”, „Miedzy Ziemia a Niebem”, ZTL „Pruszkowiacy” brał udział w nagraniach do filmu pt. „Sposób na Alcybiadesa”  w listopadzie 1996 r.

Dużym przeżyciem dla Zespołu „Pruszkowiacy” były koncerty przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Watykanie w 1995 i w 2003 r.

W 2000 roku Zespół wydał płytę z najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami, a w 2011 roku dwupłytowy album pt. „Kraj Rodzinny” – w Hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”.

Zespół uświetnił uroczystości otwarcia Hali Sportowej „Znicz”, Mistrzostwa Europy w Judo i Koszykówce Kobiet, Mistrzostwa Świata w Karate, XVII Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży, Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym, Mistrzostwa Świata Red Bull X-Fighters na Stadionie X-lecia we wrześniu 2008 roku.

Uroczystym podsumowaniem pracy artystycznej Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” są Koncerty Jubileuszowe, które odbywają się tradycyjnie co 5 lat. Ostatnim był współorganizowany przez Prezydenta Miasta Pruszkowa Pawła Makucha Jubileusz 40-lecia Zespołu. Swoim patronatem wydarzenie objął Starosta Powiatu Pruszkowskiego Krzysztof Rymuza  i Dyrektor Zespołu „MAZOWSZE” Jacek Boniecki.

W swojej historii Zespół wielokrotnie zmieniał miejsce swojej siedziby – mieściła się ona „w Pałacyku” w obecnym parku Kościuszki, gdzie pracuje Młodzieżowy Dom Kultury, „na ołówkach”, czyli w budynkach Pruszkowskiej Fabryki Ołówków St. Majewski, na ulicy Drzymały, gdzie obecnie mieści się siedziba Starostwa Powiatowego i na ulicy Kraszewskiego sąsiadując z Urzędem Miasta.  W 2018 roku Zespół przeniósł się do nowej siedziby w budynku  Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Nowa siedziba to spełnienie marzeń wielu pokoleń tancerzy i instruktorów.

Obecnie Zespół liczy 160 członków tańczących i śpiewających w siedmiu grupach. Najmłodsi Pruszkowiacy mają 4 lata, a najstarsi wywodzą się jeszcze z pierwszego składu zaczynającego przygodę z kulturą ludową w 1979 roku.

Zespół poza licznymi koncertami, w których prezentuje swój tradycyjny repertuar, promuje również nowoczesne podejście do folkloru. Do najważniejszych działań, które zbliżają tradycję i nowoczesność zaliczyć możemy pokaz mody inspirowanej folklorem, który odbył się w ramach Nocy Muzeów w maju 2018, czy też wspólne wykonanie piosenki „Cztery konie” w wersji rockowej z pruszkowskim zespołem Natural Made Rockers.

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” od lat charakteryzuje młodość, radość i dynamika. Wspaniałe wielobarwne kostiumy, pięknie opracowana choreografia oraz strona muzyczna i wokalna sprawiają, że od lat „Pruszkowiacy” cieszą się uznaniem widzów w kraju i zagranicą. Zespół to także wielka przygoda dla jego uczestników, przyjaźnie, które zostają na całe życie, i miłość do kultury ludowej przekazywana z pokolenia na pokolenie, czego najlepszym dowodem są całe rodziny tańczące na jednej scenie.

 

Dyrektor Zespołu: Piotr Grządkowski

Kierownik artystyczny: Piotr Zalipski

 

 

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content