Aktualnie czytasz
Wystawa „Nostalgia. Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków w latach 70.”

Wystawa „Nostalgia. Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków w latach 70.”

Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch zaprasza w sentymentalną podróż do XX wieku, pokazując zastawę stołową z serii „Nostalgia”.

Jesień jako pora roku roku stanowiła inspirację dla twórców serwisu stołowego „Nostalgia” – Wiesława Niewiedzielskiego i Jana Kantorka. Kokilki, filiżanki czy talerzyki produkowano w dwudziestu kolorach i odcieniach, zdobienia wykonywano metodą stempelkową.

Ze zdjęć Grażyny Rutowskiej – dziennikarki i fotoreporterki – spoglądają pracownicy Zakładów Porcelitu Stołowego. Autorka specjalizowała się w fotografowaniu codziennego życia w Polsce Ludowej. Spuścizna fotografki to około 38 tysięcy zdjęć, z których wybrano kilkanaście unikatowych kadrów, ilustrujących proces produkcyjny: widzimy m.in. szkliwienie talerzy czy przenoszenie kubków.

Warto skierować wzrok na oranżeryjną podłogę i „przewędrować” cykl produkcyjny: od projektu do produktu końcowego. W gablotach można zobaczyć oryginalne pędzelki i kalkomanie służące do wykonywania zdobień na zastawie.

Jedną z atrakcji stanowią pocztówki, na których zwiedzający stawiają „nostalgiczne” pieczątki, mogą też napisać wspomnienia związane z Zakładami Porcelitu Stołowego, do czego organizatorzy zachęcają.

Na gości czekają również filmy z archiwum Telewizji Polskiej – można usiąść i wygodnie je obejrzeć.

Wystawa jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 09:00 – 19:00, w soboty i niedziele 11:00 – 17:00, w poniedziałki – nieczynna.

Wstęp – bezpłatny.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content