Aktualnie czytasz
Otwarcie wystawy „Utracone oblicza”

Otwarcie wystawy „Utracone oblicza”

Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch oraz Dyrektor MSHM Dorota Słowińska-Kamasa zapraszają na otwarcie wystawy „Utracone oblicza”, która prezentuje wizerunki obrazów – portretów, które zaginęły w czasie II wojny światowej – ukradzione czy zdewastowane. Do dziś w polskich muzeach i kolekcjach pozostają puste miejsca po setkach tysięcy dzieł sztuki czy archiwaliów.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmuje starania, by utracone dzieła powróciły do Polski, do właściwych im zbiorów. Dotychczas udało się odzyskać m.in. „Portret damy” Melchiora Geldorpa czy „Żydówkę z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego.
Ekspozycja była wcześniej prezentowana w Warszawie w Łazienkach Królewskich oraz na ogrodzeniu PGE Narodowy, a także w Muzeum Miasta Jaworzna, Muzeum Okręgowym w Koninie i Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja dr Agnieszki Pragi SKARBY RUIN – znaczenie „Akcji Pruszkowskiej” w ratowaniu dóbr kultury z powstańczej Warszawy.
 Tzw. Akcja pruszkowska to działania ratunkowe mające na celu ocalenie jak największej liczby zabytków kultury polskiej. Jej koordynator, dyrektor Muzeum Narodowego Stanisław Lorentz wraz z grupą ochotników, podzieleni na zespoły codziennie wywozili z Warszawy dzieła sztuki, archiwalia, rękopisy, dokumentacje.
O tym, ile i jakie dzieła utraciliśmy w czasie II wojny światowej na skutek działań niemieckiego okupanta, co udało się profesorowi Lorentzowi ocalić, o etapach tego ryzykownego przedsięwzięcia, opowie dr Agnieszka Praga – kulturoznawca, historyk.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content