Aktualnie czytasz
„Kulturowe znaczenie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej” – konferencja naukowa

„Kulturowe znaczenie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej” – konferencja naukowa

Stacja Muzeum zaprasza na konferencję naukową „Kulturowe znaczenie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej”, która odbędzie się 13 listopada 2024 r. w Stacji Muzeum w Warszawie, ul. Towarowa 3.

W 2025 r. będziemy obchodzić 180 rocznicę otwarcia pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Wydarzenie to jest uznawane za początek kolei na ziemiach polskich.

Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska, potocznie nazwa Koleją Warszawsko-Wiedeńską lub po prostu „wiedenką”, do tej pory uznawana jest za królową polskich dróg żelaznych. Była nie tylko pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego zaboru rosyjskiego, ale stanowiła również kuźnię rodzimych kadr technicznych (od 1873 r. posiadała własną Szkołę Techniczną) i tworzyła swoisty bastion polskości w czasach szalejącej rusyfikacji.

Na konferencji, DŻWW zostanie przedstawiona nie tylko jako istotny element infrastruktury transportowej XIX wieku, ale także ważny szlak kulturowy, który wpłynął na rozwój społeczny, gospodarczy i artystyczny regionu.

Konferencja zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin, takich jak historia, kultura, transport i architektura, którzy podzielą się swoimi badaniami i refleksjami na temat znaczenia Drogi Żelaznej dla Polski, Austrii oraz krajów sąsiednich.

W programie przewidziane są wykłady oraz panele dyskusyjne, dające możliwość wymiany myśli i doświadczeń. Uczestnicy będą mieli także okazję do nawiązania cennych kontaktów w gronie badaczy i pasjonatów tematu.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Aby wziąć w niej udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy z naszej stronie internetowej: https://bit.ly/48U9Xr3 i wysłać go do 8 listopada.

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content