Aktualnie czytasz
Cykl spotkań rodzinnych z Sobotą

Cykl spotkań rodzinnych z Sobotą

Po krótkiej przerwie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego wraca do spotkań rodzinnych Sobota z…

Zajęcia online odbywają się, zgodnie z nazwą – w soboty, zawsze o godz. 11.00.

Najbliższe spotkania:

  • 10 kwietnia, godz. 11.00 – Gladiatorzy z Zaborowa

Punktem wyjścia do opowieści o starożytnych gladiatorach będzie niezwykły zabytek (najcenniejszy w naszym Muzeum) – puchar szklany z Zaborowa. Gdzie został wykonany i jak w starożytności trafił na tereny dzisiejszego Mazowsza – dowiecie się podczas zajęć. Za to już teraz możecie domyślić się, co przedstawiają umieszczone na nim wizerunki, bo właśnie one posłużą za ilustrację zagadnień: jak wyglądały walki gladiatorskie w starożytnym Rzymie? Kto mógł zostać gladiatorem? Jak i gdzie się szkolił? I jakiej używał broni?

Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają szablon i będą mogli wykonać replikę pucharka z Zaborowa.

  • 17 kwietnia, godz. 11.00 – Gotuj z Oskarem

Kulinarna podróż w czasie od paleolitu po epokę żelaza. Ruszymy śladem naszego odległego przodka, by podpatrzeć, jak poluje, jakich używa narzędzi i co składa się na jego ulubiony posiłek. Zobaczymy, jak się osiedla, hoduje zwierzęta i uprawia rośliny, a co za tym idzie – wzbogaca i urozmaica swoje menu, które z każdym tysiącleciem staje się coraz bardziej wyrafinowane. Pobudzimy wyobraźnię i kubki smakowe, wspominając o rzymskich ucztach. Wstąpimy też do starożytnego Fastfooda, zerkniemy na kartę dań i odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego nie ma w niej frytek.

Na zakończenie uczestnicy spotkania dostaną przepis na pradziejowy chleb, czyli podpłomyk.

  • 24 kwietnia, godz. 11.00 – Jaskiniowi artyści

Podczas zajęć zagłębimy się w fascynujący świat paleolitycznych malowideł i rytów naskalnych, odkrytych na terenie Europy. Idąc tropem sztuki sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat, przyjrzymy się rozmaitym aspektom życia ówczesnych ludzi. Przedstawiane przez nich wizerunki zwierząt i sceny polowań pozwolą nam uświadomić sobie, jak bardzo mieszkaniec paleolitycznej Europy uzależniony był od otaczającego go świata przyrody i jak uważnie musiał mu się przyglądać, by się przystosować i przetrwać.

Przy okazji przyjrzymy się technikom malarskim i powiemy sobie kilka słów o farbach, jakich używano do tworzenia malowideł. Częścią warsztatową lekcji będzie samodzielne wykonanie rysunku na wzór malowidła naskalnego.

Potrzebne materiały: kartki z bloku rysunkowego A4, węgiel rysunkowy, kredki typu suche pastele.

Pod względem organizacyjnym i technicznym nic się nie zmienia.

Zajęcia odbywać się będą w aplikacji Google Meet, należy więc posiadać konto Google. Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu, wyślij zgłoszenie pod adres: lekcjeonline.mshm@gmail.com.

Co w nim zamieścić? To proste: datę, tytuł lekcji oraz e-mail, na który prześlemy link do zajęć (ewentualnie dodatkowe informacje lub materiały do zajęć). Uwaga! Zgłoszenia przyjmujemy najwcześniej na dwa tygodnie przed spotkaniem, najpóźniej – godzinę przed.

Czego się spodziewać? Kto brał udział w naszych zajęciach, już wie. A jeśli nie, już wyjaśniamy: każde ze spotkań to krótka prelekcja ilustrowana prezentacją multimedialną, zabytkami i rekonstrukcjami, a do tego – rozmaite porady i zadania do wykonania (łamigłówki, rysunki, naczynia gliniane czy przepisy kulinarne).

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content