Aktualnie czytasz
Cykl POCZYTASZ-POLUBISZ: „Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”

Cykl POCZYTASZ-POLUBISZ: „Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”

Pierwszym tytułem recenzowanym w naszym cyklu była książka o alfabecie, „Berek literek” Agnieszki Frączek (link do recenzji). Dziś prezentujemy zbiór opowiadań, które uczą innego alfabetu – emocjonalnego.
Dojrzewanie to czas, w którym emocje torpedują z każdej strony z dużą intensywnością i zmiennością. Nastolatkowie poddani zróżnicowanym bodźcom poszukują odpowiedzi na pytania, których samo zadanie bywa kłopotliwe. Potrzebują akceptacji społecznej. Szukają jej czasem po omacku. Nie zawsze wybierają trafnie i często płacą za to wysoką cenę.
Dziś książka, która jest czytelniczym patchworkiem. Składają się na nią opowiadania o młodych, krótkie werbalne story, słowniczek pojęć związanych z emocjami i dojrzewaniem oraz rozmowy z psychologami, które uzupełniają spojrzenie na dany temat. „Gorzka czekolada” to dobrze przyswajalna mikstura dla każdego zainteresowanego rozterkami nastolatków. Zapobiega emocjonalnej anemii.

Kilkanaście współczesnych historii opowiedzianych z perspektywy nastolatków umożliwia czytającym utożsamienie się z przeżyciami literackich bohaterów. Poznajemy ich w trudnych sytuacjach, wymagających podjęcia decyzji. Borykają się najpierw z rozpoznaniem swoich emocji, próbują je zdefiniować, a chwilę później stają twarzą w twarz z konsekwencjami reakcji na nie.

Autorzy tych opowiadań to doświadczeni twórcy dla młodzieży, wśród nich m.in. Barbara Kosmowska, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Majgier czy Andrzej Maleszka. Każdy z nich serwuje nam krótką opowieść o konkretnym nastolatku i jego codzienności. Na ich przykładach można prześledzić zmagania z nieśmiałością, wycofaniem, narcyzmem, przemocą emocjonalną, odrzuceniem, zakochaniem, byciem kozłem ofiarnym. Czytelnik, „wchodząc w buty” bohatera, ma okazję zidentyfikować i swoje rozterki. Wszystko jest osadzone współcześnie. Po okresie pandemii niektóre pojęcia, takie jak separacja, osamotnienie, lęki społeczne, depresja, nabrały jeszcze bardziej dotkliwego znaczenia.

Nastolatkowie mają prawo czuć się zagubieni. Dorośli mają obowiązek wspierać ich w dojrzewaniu. Zbiór opowiadań „Gorzka czekolada” to doskonała pomoc w zrozumieniu świata młodych dla nich samych oraz dla ich starszego otoczenia. Oswajanie pojęć, ich rozumienie staje się dużo łatwiejsze dzięki słowniczkowi na końcu książki. Znajdziemy tu słowa, których znaczenie wydaje się oczywiste , np. aspiracje, bliskość, duma, empatia. Mamy okazję zaznajomić się również z mniej może znanymi takimi jak: ambiwalencja, internalizacja i samoregulacja. Wszystko to po to, aby budować nasze zasoby, nasz wewnętrzny kapitał niezbędny do tworzenia dobrych, świadomych i wzmacniających relacji. Lektura jest też bardzo przyjazna w odbiorze i dobrze przyswajalna dzięki nieco komiksowej grafice.

To już drugi tom zbioru „Gorzka czekolada”. Pierwszy opowiada o wartościach takich jak szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga i jak czytamy na okładce:
„(…)Człowiekiem trzeba nauczyć się być. Ta książka może w tym pomóc”.

Obie książki zostały wydane we współpracy z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
Książki dostępne w zasobach Książnicy Pruszkowskiej w wersji papierowej oraz cyfrowej na dostępnych platformach czytelniczych.

Rodziców zainteresowanych tematyką zapraszamy też na bezpłatne szkolenia z cyklu „Jak ocalić skrzydła naszych dzieci – wsparcie zdrowia psychicznego nastolatków” (link)

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content