Aktualnie czytasz
Wykaz ulg w przejazdach autobusami w komunikacji miejskiej

Wykaz ulg w przejazdach autobusami w komunikacji miejskiej

  • Uprawnienia do ulgowych przejazdów (ulga 100%, 50%)

Wykaz uprawnień do bezpłatnych przejazdów oraz ulg w przejazdach autobusami w komunikacji miejskiej, której organizatorem jest Gmina Miasto Pruszków.

Do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów – na podstawie przepisów szczególnych ustanawiających powszechnie obowiązujące ulgi i zwolnienia za przejazdy zbiorowej komunikacji miejskiej (ulgi ustawowe) uprawnieni są:

I . Uprawnieni do bezpłatnych przejazdów z Pruszkowską Kartą Mieszkańca oraz Pruszkowską Kartą Dużej Rodziny
Dzieci od urodzenia do dnia  30 września
w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat.
na podstawie ważnej Pruszkowskiej Karty Mieszkańca oraz dokumentu stwierdzającego wiek dziecka np. książeczka zdrowia dziecka, paszport lub oświadczenie rodzica/opiekuna.
Mieszkańcy miasta Pruszkowa posiadający Pruszkowską Kartę Mieszkańca lub Pruszkowską Kartę Dużej Rodziny.na podstawie ważnej: Pruszkowskiej Karty Mieszkańca, Pruszkowskiej Karty Dużej Rodziny oraz dokumentu tożsamości lub legitymacji szkolnej lub legitymacji studenckiej.
II. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów (ulga 100%)
Dzieci od urodzenia do dnia 30 września
w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat.
na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka np. książeczka zdrowia dziecka, paszport lub oświadczenie rodzica/opiekuna.
Honorowi Obywatele Miasta Pruszkowa.na podstawie legitymacji Honorowego Obywatela Miasta Pruszkowa.
Osoby, które ukończyły 70 rok życia.na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem,  potwierdzającego tożsamość i wiek.
Honorowi Dawcy Krwi, którzy oddali bezpłatnie:

–      15 litrów krwi pełnej – w przypadku

kobiet,

–      18 litrów krwi pełnej – w przypadku

mężczyzn.

na podstawie legitymacji o przyznaniu odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” lub odpowiedniego wpisu w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.
Zasłużeni Dawcy Przeszczepu.na podstawie legitymacji „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”  wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem, umożliwiającym potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.
Pasażerowie wszystkich linii komunikacyjnych w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu.na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego (uprawnia do przejazdów jedną osobę).

 

Osoby, które nabyły status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca
2015 r. o działaczach opozycji
antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 690).
na podstawie legitymacji działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, wydanej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ze stosownym zapisem potwierdzającym status osoby jako: „działacza opozycji antykomunistycznej” albo „osoby represjonowanej z powodów politycznych” albo „ działacza opozycji antykomunistycznej
i osoby represjonowanej z powodów politycznych”.
Osoby, które świadczyły pracę po 1956 roku
na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 roku oraz osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r.
na skutek represji politycznych.
na podstawie Decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
w oparciu o Ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.).
Osoby, które nie wykonywały prac w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych.na podstawie Decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
w oparciu o ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Cywilne niewidome ofiary działań wojennych.na podstawie legitymacji cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych, wg wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej Z dnia 1 lutego 2007 r.
w sprawie legitymacji cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych (Dz. U. z 2007 r., Nr 24, poz. 153), w związku z art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.
o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U z.  2006 r.
Nr 249, poz. 1824 ze zm.).
Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu lub wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej.na postawie Książeczki inwalidy wojennego (wojskowego) zawierającej wpis o zaliczeniu
do odpowiedniej grupy inwalidów lub
o całkowitej lub częściowej niezdolności
do pracy lub o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji,       o której mowa w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 7 lipca 2003 r., w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych oraz innych osób do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2193, z 2019 poz. 39, 752), w związku z art. 16 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2017 r. poz. 2193).
Posłowie na Sejm i Senatorowiena podstawie legitymacji Posła, Senatora.
1.    Dzieci i młodzież ze stwierdzoną niepełnosprawnością, nie dłużej niż  do ukończenia 26 roku życia.

 2.    Opiekun dzieci i młodzieży ze stwierdzoną niepełnosprawnością (nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia), który:

a)    podróżuje z uprawnionym,

b)    podróżuje po uprawnionego lub      po odwiezieniu uprawnionego – wyłącznie na trasie od miejsca zamieszkania do placówki oświatowej, ośrodka terapii, przychodni lekarskiej lub zakładu opieki zdrowotnej.

Dla punktu 1 na podstawie:

a) ważnej legitymacji według wzoru określonego przez Ministra Edukacji Narodowej (MEN-I/3-N lub MEN-I/4-N albo MEN-I/52/2, MEN-I/51/2 lub MEN-I/50a-N/2) albo Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ART/101/n lub ART/103/n), wydanej przez placówkę oświatową dla uczniów ze stwierdzoną niepełnosprawnością,

b) orzeczenia właściwego organu, na podstawie przepisów prawa polskiego, o co najmniej częściowej niezdolności do pracy,

c)orzeczenia zespołu orzekającego o niepełnosprawności lub ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej, wydanej przez właściwy organ, dokumentującej niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności w formie fotokodu QR, zgodnie ze wzorem określonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Dla punktu  2, na podstawie zaświadczenia
z podanym adresem miejsca zamieszkania uprawnionego, placówki oświatowej, ośrodka terapii, przychodni lekarskiej lub zakładu opieki zdrowotnej, z imieniem i nazwiskiem opiekuna, wydanego przez te placówki.

 

Osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, które ukończyły 26 rok życia.

 

na podstawie: Orzeczenia właściwego organu, przepisów prawa polskiego, w szczególności odpowiedniego dokumentu wymienionego w § 6 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 kwietnia 2017 r., w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. 2017 poz. 810).

 

 

Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, które ukończyły 26 rok życia.na podstawie: Orzeczenia właściwego organu potwierdzającego niepełnosprawność lub ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej, wydanej przez właściwy organ, dokumentujący stopień niepełnosprawności w formie fotokodu QR, zgodnie ze wzorem określonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Opiekun osoby całkowicie niezdolnej do pracy   i samodzielnej egzystencji lub osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, który:

a)    podróżuje z uprawnionym,

b)     podróżuje po uprawnionego lub po odwiezieniu uprawnionego – wyłącznie na trasie od miejsca zamieszkania do placówki rehabilitacyjno-terapeutycznej (m.in. do ośrodka wsparcia, placówki terapii i rehabilitacji, środowiskowego domu samopomocy, klubu aktywności dziennej, na warsztaty terapii zajęciowej).

Dla punktu b) na postawie  zaświadczenia z podanym adresem miejsca zamieszkania uprawnionego, placówki rehabilitacyjno-terapeutycznej, imieniem i nazwiskiem opiekuna lub przewodnika, wydanego przez te placówki.

 

Osoby z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu choroby narządu wzroku, które ukończyły 26 rok życia.na podstawie Orzeczenia właściwego organu potwierdzającego niepełnosprawność lub ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej wydanej przez właściwy organ, dokumentujących stopień niepełnosprawności oraz symbol przyczyny niepełnosprawności w formie fotokodu QR, zgodnie ze wzorem określonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy z powodu choroby narządu wzroku, które ukończyły 26 rok życia.na podstawie przepisów prawa polskiego,
w szczególności dokumentów wymienionych w § 7 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury
i Budownictwa z dnia 20 kwietnia 2017 r.,
w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Przewodnik osoby z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu choroby narządu wzroku i z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy z powodu choroby narządu wzroku, który:

a)    podróżuje z uprawnionym,

b)     podróżuje po uprawnionego lub po odwiezieniu uprawnionego – wyłącznie na trasie od miejsca zamieszkania do placówki rehabilitacyjno-terapeutycznej (m.in. do ośrodka wsparcia, placówki terapii i rehabilitacji, środowiskowego domu samopomocy, klubu aktywności dziennej, na warsztaty terapii zajęciowej)

Dla punktu b)  na podstawie zaświadczenia
z podanym adresem miejsca zamieszkania uprawnionego, placówki rehabilitacyjno-terapeutycznej, imieniem i nazwiskiem opiekuna lub przewodnika, wydanego przez te placówki.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub osoby posiadające I lub II grupę inwalidzkąna podstawie Orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, wydanego przez zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia wydanego przez Komisję ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia wraz z dokumentem poświadczającym, że niepełnosprawność spowodowana jest niepełnosprawnością intelektualną lub ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej, wydanej przez właściwy organ, dokumentującej stopień niepełnosprawności oraz symbol przyczyny niepełnosprawności w formie fotokodu QR, zgodnie ze wzorem określonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Opiekun osoby z niepełnosprawnością intelektualną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub osoby posiadającej I lub II grupę inwalidzką, który:

a)     podróżuje z uprawnionym,

b)     podróżuje po uprawnionego lub po odwiezieniu uprawnionego – wyłącznie     na trasie od miejsca zamieszkania do placówki rehabilitacyjno-terapeutycznej (m.in. do ośrodka wsparcia, placówki terapii i rehabilitacji, środowiskowego domu samopomocy, klubu aktywności dziennej, na warsztaty terapii zajęciowej).

 

Dla punktu b)  na podstawie zaświadczenia z podanym adresem miejsca zamieszkania uprawnionego, placówki rehabilitacyjno-terapeutycznej, imieniem i nazwiskiem opiekuna lub przewodnika, wydanego przez te placówki.

 

 

Funkcjonariusze Policji podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas pełnienia obowiązków służbowych.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej podczas pełnienia obowiązków służbowych.

na podstawie:

–   legitymacji służbowej – Policjant, Strażnik
Miejski,

–   książeczki wojskowej – Żołnierz

III. Uprawnienia do ulgowych przejazdów (ulga 50%).
Uczniowie szkół podstawowych, policealnych (nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia).na podstawie ważnej legitymacji szkolnej wydanej według wzoru określonego przez właściwego Ministra Edukacji Narodowej (MEN-I/1 lub MEN-I/2 albo MEN-I/50/2, MEN-I/50A/2 lub MEN-I/50B/2) albo  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ART./100 lub ART./102).

 

Studenci studiów licencjackich, inżynierskich i  magisterskich.

 

na podstawie ważnej legitymacji studenckiej wydanej wg wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1861), w związku z art. 81 oraz art. 105 ustawy z dnia 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U z 2018 r., poz. 1668).
Uczniowie i studenci zagranicznych szkół, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia.na podstawie ważnej na dany rok kalendarzowy międzynarodowej legitymacji ISIC (International Student Identity Card).
Uczestnicy studiów doktoranckich, nie dłużej niż do ukończenia 35 roku życia.

 

na podstawie ważnej legitymacji określonej w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów doktoranckich Dz.U. 2017 poz. 1696.
Słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych.na podstawie ważnej legitymacji słuchacza kolegium wydanej wg wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 września 2016 r. w sprawie kolegiów pracowników służb społecznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1543). W związku z art. 30 ust 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U z.  2018 r., poz. 996 ze zm.).

 

Kombatanci lub osoby zajmujące się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.na podstawie legitymacji osoby represjonowanej zawierającej wpis o całkowicie lub częściowej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji lub zaświadczenia wydanego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wpisem o przysługujących ulgach.  Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2018 r., poz. 276).
Weterani poszkodowani pobierający rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa.na podstawie legitymacji weterana poszkodowanego wraz z legitymacją emeryta-rencisty wydaną wg wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 lutego 2012 r. w sprawie wzoru legitymacji weterana i weterana poszkodowanego oraz trybu ich wydawania, wymiany lub zwrotu (Dz. U. z 2012 r., poz. 229) w związku z art. 30 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 937 ze zm.).
Emeryci i renciści do ukończenia 70 roku            życia,  którym uprawnienia nadał polski organ emerytalny i rentowy.

 

 

na podstawie imiennej legitymacji emeryta-rencisty, potwierdzającej status emeryta albo rencisty  oraz dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

 

Osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26 roku życia.na podstawie Orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, wydanego przez zespół orzekający o stopniu niepełnoprawności
na podstawie przepisów prawa polskiego wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej lub ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej wydanej przez właściwy organ, dokumentującej stopień niepełnosprawności w formie fotokodu QR, zgodnie ze wzorem określonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Osoby całkowicie niezdolne do pracy po ukończeniu 26 roku życia.na podstawie Orzeczenia właściwego organu wydane na mocy przepisów prawa polskiego, w szczególności na podstawie odpowiednich dokumentów wymienionych w § 6 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 kwietnia 2017 r., w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

 

Ilekroć jest mowa o opiekunach lub przewodnikach należy przez to rozumieć jedną osobę pełnoletnią, a w przypadku przewodnika osoby niewidomej osobę, która ukończyła 13 lat lub psa przewodnika.

Osobie uprawnionej do zniżek w cenach biletów za usługi przewozowe środkami transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej na terenie miasta Pruszkowa na podstawie kilku tytułów przysługuje jedna wybrana przez nią zniżka.

Nie podlegają opłacie za przewóz:
1. wózki inwalidzkie z których korzysta osoba niepełnosprawna,
2. wózki dziecięce z których korzystają przewożone dzieci,
3. zwierzęta przewożone w sposób niezagrażający innym pasażerom
a) psy w kagańcach,
b) inne zwierzęta w klatkach do tego przystosowanych,
4. bagaż podręczny tj. przedmioty, które są trzymane przez podróżnego w ręku lub na kolanach, nie przeszkadzają innym podróżnym i nie narażają ich na niewygodę,
5. rzeczy, które dla ich rozmieszczenia nie wymagają więcej przestrzeni niż ta, jaką ma podróżny do swojej dyspozycji na półce nad zajmowanym siedzeniem lub pod nim (m.in. plecaki szkolne oraz torby na zakupy na kółkach),
6. rower dziecięcy.

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content