Aktualnie czytasz
Podejrzenie skażenia wód Utraty

Podejrzenie skażenia wód Utraty

Pruszków utrata

Wieczorem, w piątek 17 maja do Straży Miejskiej dotarła informacja, że na Utracie zaobserwowano obecność dużej ilości piany niewiadomego pochodzenia. Zlokalizowaną ją na wysokości Tworek, gdzie w rejonie spiętrzenia wytworzyła ona blok nietypowych rozmiarów. Znaleziono również martwe ryby.

W związku z zaistniałą sytuacją na miejsce wezwano Straż Pożarną, Policję, jednostkę chemiczną z PSP oraz służby Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Na miejsce przybyli Prezydent Miasta Paweł Makuch i Zastępca Prezydenta Konrad Sipiera. Pobrano próbki wody i piany, podejrzewając skażenie.

Apelujemy, aby do odwołania powstrzymać się od korzystania z Utraty oraz akwenów zasilanych jej wodami. Do czasu otrzymania wyników badań, na stawach w Parku Potulickich wstrzymuje się działalność miejskich kajaków i połów ryb.

 

21 Maja 2019

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przesłał wstępne wyniki analiz pobranych próbek wody. Wykonane badania w terenie nie ujawniły bezpośredniego zagrożenia.

W miejscu występowania silnego spienienia wody znajdowały się śnięte ryby. Miało to związek z wystąpieniem tzw. miejscowej przyduchy, która powstała poprzez całkowite przykrycie pianą całej powierzchni wody na danym odcinku rzeki. Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Koło w Pruszkowie poinformował Urząd Miasta Pruszkowa, że ani w układzie wodnym na terenie Parku Potulickich, ani w rzece nie potwierdzono kolejnych przypadków występowania śniętych ryb.

Wstępne ustalenia pozwalają przypuszczać, że zanieczyszczenia pochodzą z terenu poza Pruszkowem, wpływając do Utraty rzeką Raszynką.

 

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content