Aktualnie czytasz
Dlaczego Pruszków

Dlaczego Pruszków

  • Dynamicznie rozwijająca się aglomeracja warszawska
Pruszków Dworzec

Miasto Pruszków leży w województwie mazowieckim, w zachodniej części dynamicznie rozwijającej się aglomeracji warszawskiej tj. w zachodnim paśmie warszawskiego obszaru metropolitalnego. Pruszków położony jest w odległości 18 km od centrum Warszawy, 15 km od lotniska Okęcie.

Pruszków jest największym miastem warszawskiego pasma zachodniego, liczy sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców i jest liderem przemian gospodarczych w rejonie Warszawy – 9.595 firm, w tym 1.064 spółek, a wśród nich 172 inwestorów zagranicznych.

Położenie Pruszkowa w pobliżu węzłów komunikacji drogowej i kolejowej zapewnia łatwy dojazd do miasta i dobre połączenia z Warszawą, z której do Pruszkowa prowadzi autostrada A2 i Aleje Jerozolimskie (4 pasy ruchu). Odcinek autostrady Pruszków – Warszawa jest odcinkiem bezpłatnym! 7 km na południe od miasta znajduje się trasa Warszawa-Katowice i Warszawa-Kraków, a czas dojazdu samochodem z Pruszkowa na lotnisko Okęcie, to ok. 20-30 minut.

Kolejowe przewozy pasażerskie (PKP Koleje Mazowieckie, aglomeracyjna Szybka Kolej Miejska i Warszawska Kolej Dojazdowa) zapewniają stałe i częste kursowanie pociągów na trasie z Pruszkowa do Warszawy. Oprócz tego przewozy osobowe do stolicy realizowane są przez autobusy komunikacji miejskiej.

Dane dotyczące struktury mieszkańców według ekonomicznych grup wieku, umiejscawiają Pruszków w niekorzystnej sytuacji w odniesieniu do danych z tego samego okresu,odnotowanych dla powiatu pruszkowskiego, województwa mazowieckiego i Polski (w wieku poprodukcyjnym w powiecie pruszkowskim znajdowało się 20,9% mieszkańców, w Polsce 20,8% mieszkańców, w województwie mazowieckim 21,0% mieszkańców).

Pruszków w roku 2017 odnotował dodatni przyrost naturalny,wynoszący ogółem 147‰. Porównanie wskaźnika przyrostu naturalnego Pruszkowa do nadrzędnych jednostek terytorialnych, wskazuje na korzystne uwarunkowania w odniesieniu do powiatu pruszkowskiego, województwa mazowieckiego i kraju. Przyrost naturalny na 1 000 mieszkańców,w analizowanym okresie roku 2017, był dodatni i wynosił w Pruszkowie 2,41(osoby), natomiast w powiecie pruszkowskim jego wartość wynosiła 1,86, w województwie mazowieckim kształtował się on na dodatnim poziomie wynoszącym 0,86, a w Polsce na ujemnym poziomie (–0,02). W latach 2011–2017 Pruszków odnotował dodatnie saldo migracji, które w roku 2017 –według danych GUS–wynosiło 177. Porównanie danych Pruszkowa do danych nadrzędnych jednostek samorządu terytorialnego, wykazuje korzystne uwarunkowania.

Wskaźnik salda migracji na 1000 mieszkańców dla Pruszkowa w roku 2017 wynosił 2,9 i był wyższy niż ten sam wskaźnik odnotowany dla województwa mazowieckiego (2,5)oraz Polski (0,0), lecz nieco niższy niż wskaźnik przyjęty w tym samym okresie dla powiatu pruszkowskiego, wynoszący 6,2.Informacje dotyczące rynku pracy wskazują, iż liczba pracujących osób, przypadająca na 1000 mieszkańców Pruszkowa, w roku 2017 wynosiła275(w tym 49,0% kobiet i 51,0% mężczyzn). Była to wartość mniej korzystna niż wartość tego wskaźnika przyjęta dla: powiatu –277 osób, województwa mazowieckiego –305 osób, ale korzystniejsza w odniesieniu dodanych przyjętych dla Polski –247 osób.

Szacunkowa stopa bezrobocia dla Pruszkowa,w oparciu o stopę bezrobocia rejestrowanego dla powiatu oraz porównania stosunku liczby bezrobotnych do ogółu ludności w wieku produkcyjnym w powiecie i mieście, wynosiła w 2017 roku 4,5%.1Dla porównania,stopa bezrobocia rejestrowanego według danych GUS, dotycząca roku 2018 dla powiatu pruszkowskiego wynosiła 3,4%, województwa mazowieckiego –4,9%, a Polski –5,8%, co wskazuje na stosunkowo korzystną sytuację Pruszkowa,dotyczącą poziomu osób pozostających bez pracy (jedynie w powiecie pruszkowskim odnotowana stopa bezrobocia rejestrowanego znajdowała się na korzystniejszym niż w Pruszkowie poziomie).

W rejestrze Regon w roku 2018 w Pruszkowie zarejestrowanych było ogółem 9 839 podmiotów gospodarczych. Wśród tej liczby,zdecydowana większość (2465),to podmioty funkcjonujące jako mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, działające w sekcji Handel hurtowy i detaliczny;naprawa pojazdów samochodowych i motocykli. Porównanie Pruszkowa do nadrzędnych jednostek samorządu terytorialnego, wskazuje na jego stosunkowo korzystne parametry w tym zakresie (korzystniejsze niż w Polsce i w województwie mazowieckim, ale mniej korzystne niż w powiecie). Wskaźnik zarejestrowanych w Regon podmiotów gospodarczych na 1 000 ludności w roku 2017 wynosił dla Pruszkowa 157 podmiotów, dla powiatu pruszkowskiego –173 podmioty, dla województwa mazowieckiego –150 podmiotów oraz dla Polski –112 podmiotów.

Czas dojazdu z Warszawy do Pruszkowa:

samochodem – 20 min.
PKP – 20 min.
WKD – 25 min.
autobusem – 40 min.

Kontakt:

Urząd Miasta Pruszkowa
05-800 Pruszków
ul. J.I. Kraszewskiego 14/16

tel. : (+48-22) 735 88 88
fax : (+48-22) 758 66 50
e-mail: prezydent@miasto.pruszkow.pl
www.pruszkow.pl

Plan miasta e-mapa Pruszkowa

 

© 2019 Urząd Miasta Pruszkowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Polityka Prywatności 
                                                              Deklaracja dostępności

 

Przewiń do góry
Skip to content