Park Żwirowisko

Park Żwirowisko o powierzchni 2,41 ha został utworzony jako teren rekreacyjny z myślą o mieszkańcach osiedla os. Bolesława Prusa. Teren ten jest szczególnie cenny ze względu na obecność zbiorników wodnych, co ma znaczny wpływ na tworzenie się ostoi dla zwierząt, głównie ptactwa.

Modernizacja parku, która rozpoczęła się w 2013 r. polega na rozbudowie części rekreacyjno-wypoczynkowej oraz rewitalizacji układu wodnego – dawnych wyrobisk żwirowych. Wykonano prace polegającej na podniesieniu i ustabilizowaniu poziomu lustra wody w obu stawach z jednoczesnym powiększeniem mniejszego stawu. Elementem wartym uwagi są tarasowane skarpy małego stawu stanowiące oprawę kaskady wodnej akcentowanej w górnej partii plastyczną dominantą w formie kuli.

W parku stworzono miejsce kameralnego wypoczynku dla młodszych i starszych wyposażone w stoliki do gier. Placyk do gier nazwany „Zakątkiem Szu” oświetlony jest latarnią, która w swojej formie nawiązuje do drzewa. Wykonano nowe nasadzenia, wprowadzono roślinność pnącą i okrywową.

W 2014 r. rozpoczął się trzeci etap realizacji inwestycji polegającej na zagospodarowania Parku „Żwirowisko”, w którego zakres weszła budowa drogi w północnej części parku (w dowiązaniu do placu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w części południowej tj. pomiędzy koroną skarpy dużego stawu, a ul. Brzozową), a także budowa i wyposażenie skateparku oraz placu zabaw.

Zakres prac na Pl. Kardynała Wyszyńskiego obejmował wykonanie nawierzchni jezdnych i pieszych, muru oporowego ze schodami i pochylniami, przyłącza wodociągowego, budowę fontanny (płyty wodnej), montaż elementów małej architektury i oświetlenia oraz urządzenie zieleni.