Bezprzewodowa Sieć Dostępu do Internetu w Pruszkowie

Przedmiotem projektu „Bezprzewodowa Sieć Dostępu do Internetu w Pruszkowie” jest budowa publicznej, szerokopasmowej sieci dostępu do Internetu jako otwartej i efektywnej platformy dla realizacji nowoczesnych usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną.

Pruszków jest pierwszym miastem w Polsce wprowadzającym na taką skalę publiczny dostęp do szerokopasmowego internetu w technologii Mesh. : sieć 95 miejskich hot-spotów Wi-Fi oferujących bezpłatny dostęp do Internetu dla mieszkańców na terenie miasta, sieć dostępowa wewnątrz budynku Urzędu Miasta dla klientów naszego urzędu, a także zainstalowano 2 wolnostojące infomaty z całodobowym dostępem do Internetu. Zasięg hot spotów ilustruje dokumentacja zamieszczona na miejskiej stronie internetowej (link Wi-Fi w menu głównym). Cały projekt dostępowych dofinansowany będzie do 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Działanie 2.1 Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu.

Zgodnie z definicją projektu, efektem jego wdrożenia będzie:

• Zapewnienie społeczeństwu nieodpłatnego, bezpiecznego szerokopasmowego dostępu do usług publicznych świadczonych przez Jednostki Administracji Publicznej typu e-Administracja oraz e-Zdrowie,
  • Zapewnienie nieodpłatnego, bezpiecznego, szerokopasmowego dostępu do sieci internet dla jednostek administracji publicznej i jednostek podległych,
  • Połączenie bezpieczną siecią wewnętrzną VPN siedziby Urzędu Miasta ze wszystkimi jednostkami podległymi, a także wszystkich szkół, bibliotek oraz innych instytucji oświatowych w mieście. Istnieje możliwość objęcia w przyszłości siecią połączeń do innych ważnych jednostek użyteczności publicznej (np.: straż pożarna, placówki służby zdrowia, itp.),
  • Świadczenie bezpłatnych usług głosowych (telefonii VoIP) na własne potrzeby w obrębie jednostek samorządu publicznego i jednostek podległych,
  • Częściowe wykorzystanie sieci do bezpłatnego świadczenia usług dostępu do Internetu dla społeczeństwa na zasadzie „internetu socjalnego”.
  • Wykorzystanie sieci do budowy systemu monitoringu wizyjnego miasta w dalszych etapach projektu.

Sieć budowana była w II etapach, a co za tym idzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Miasto Pruszków uzyskane zostało dwuetapowo tj. w 2010 roku wyniosło 1 823 846 zł, natomiast w latach 2012-2013 Miasto Pruszków uzyskało 1 668 088 zł w sumie wartość dofinansowania wyniosła niespełna 3,5 mln zł.

Natomiast wartość całkowita tej inwestycji wyniosła ponad 4 mln.