Wykonanie scenografii „Przedświt”

Projekt pn. „WYKONANIE SCENOGRAFII I EKSPOZYCJI STAŁEJ PT: „PRZEDŚWIT – MAZOWIECKIE CENTRUM METALURGICZNE Z PRZEŁOMU ER”, W MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA MAZOWIECKIEGO W PRUSZKOWIE

Zrealizowana ekspozycja stała, będąca przedmiotem niniejszego projektu, pt: „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”, jest odpowiedzią na potrzebę zaprezentowania szerokiemu gronu odwiedzających tematu, którym statutowo zajmuje się placówka, w sposób adekwatny do oczekiwań współczesnego odbiorcy. Nowa ekspozycja przyczynia się do poznania ważnego etapu przeszłości w dziejach człowieka, sięgając po najróżniejsze środki wyrazu wystawa ma na uwadze czytelność idei i rozbudzenie konieczności ochrony dziedzictwa pradziejowego – pokazanie, że spotkanie z zabytkiem archeologicznym jest tak naprawdę spotkaniem z drugim człowiekiem, mającym takie same marzenia, pragnienia, dążenia, codzienność jak wszyscy współcześnie żyjący ludzie.

Wystawa „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” jest jedyną w Polsce ekspozycją prezentującą fascynujące zagadnienie starożytnej metalurgii w tak kompleksowym ujęciu. Ekspozycję wzbogacają liczne rekonstrukcje historyczne, przestrzenne, rysunkowe, filmy, a także multimedia ułatwiające i uatrakcyjniające odkrywanie pradziejowej przeszłości. Wśród zastosowanych form prezentacji szczególne miejsce zajmuje przygotowana w formie projekcji holograficznej rekonstrukcja malowanego pucharu szklanego – najcenniejszego zabytku znajdującego się w zbiorach Muzeum.
Za sprawą wspomnianej technologii po raz pierwszy po prawie dwóch wiekach możemy w pełnej okazałości zobaczyć pochodzące z terenu Cesarstwa Rzymskiego unikatowe naczynie. Kolejną ciekawostką jest obraz ukazujący życie w osadzie sprzed 2 tys. lat. Film przygotowano w technologii 360 stopni, dzięki czemu zwiedzający może swobodnie sterować perspektywą i rozglądać się dookoła filmowanej przestrzeni. Technologia ta została po raz pierwszy w Polsce użyta na potrzeby ekspozycji muzealnej.

Na uwagę zasługują również prezentowane na wystawie pełne, wierne źródłom archeologicznym, rekonstrukcje uzbrojenia i ubrania legionistów rzymskich oraz stroju zamożnego obywatela.

Wystawę dopełniają:

• audioprzewodniki w trzech wersjach językowych (j. polski, j. angielski, j. niemiecki),
  • bogato ilustrowana dwujęzyczna broszura (j. polski, j. angielski),
  • odbiorniki FM z pętlą indukcyjną oraz nadajniki FM,
  • kącik dziecięcy z puzzlami magnetycznymi,
  • wiele przedmiotów do dotykania,
  • schodołaz.

Wszelkie materiały multimedialne na ekspozycji dostępne są w trzech wersjach językowych (j. polski, j. angielski, j. niemiecki).

Wystawa zdobyła I miejsce w dziewiątej edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne-Wierzba”, w kategorii „ Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealna na Mazowszu”

Zapraszam wszystkich do odwiedzenia wystawy. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stroniehttps://mshm.pl/przedswit/

Projekt został zgłoszony do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych RPO WM 2007-2013 w ramach Priorytetu VI Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji dla Działania 6.1. Kultura.

uzyskał dofinansowanie w kwocie 1 312 770, 26 PLN ma mocy umowy nr RPMA.06.01.00-14-006/16-00 zawartej między Gminą Miastem Pruszków a Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych całego projektu.

Całkowita wartość projektu: 1 907 377,60 zł,
Kwota wydatków kwalifikowalnych 1 544 435,60zł,
Wartość dofinansowania: 85%  1 312 770,26 zł.

Ekspozycja została otwarta w październiku 2014 r., więc dofinansowanie zostało udzielone w formie refundacji.