Home Pruszkowski Klub Filmowy: „Kafarnaum”

14.09.2019
Expired!

Koszt

wydarzenie bezpłatne

Pruszkowski Klub Filmowy: „Kafarnaum”

„Kafarnaum”

Data i miejsce spotkania:

• Miejsce: Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie (Bohaterów Warszawy 4), sala audytoryjna
  • Czas trwania filmu: 121 minut

Podczas najbliższego spotkania zaprezentowany zostanie libański dramat „Kafarnaum”, w reżyserii Nadine Labaki.

Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny!

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w „Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.

(streszczenie, ilustracje i informacje na podstawie materiałów ze strony Gutek Film)

Informacje o filmie:

• Dramat, Liban/USA, (2018)
  • Reżyseria: Nadine Labaki
  • Scenariusz: Jihad Hojeily, Michelle Keserwany, Nadine Labaki, Khaled Mouzanar

Nagrody:

• Nominacja do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny w 2018 roku,
  • Nagroda Jury i nagroda Jury ekumenicznego w Cannes w 2018 roku,
  • Nagrody publiczności na wielu festiwalach filmowych, m.in. w Calgary, Gent, Melbourne, Rotterdamie, Sao Paulo, St. Louis i Wilnie.

Głosy prasy:

• Bądźcie gotowi na emocjonalny nokaut Vulture
  • Doskonały i porywający. Przywodzi na myśl całą listę filmów, od dzieł De Siki, przez Truffaut, aż po „Slumdog. Milioner z ulicy” Danny’ego Boyle’a. Deadline
  • Fenomenalny, nie mogę przestać o nim myśleć. The Wrap
  • Porusza ważne tematy w sposób inteligentny i z sercem. Variety
  • Nadine Labaki rozkłada widza na łopatki. Sight and Sound
  • Wybitne kreacje niezawodowych aktorów. The Hollywood Reporter

Informacje organizacyjne:

• Organizacja i promocja: Społeczne Stowarzyszenie „Forum Pruszków”
  • Współpraca: Miejski Ośrodek Kultury „Kamyk” w Pruszkowie
  • Finansowanie: Miasto Pruszków