Hołd Przywódcom

Harcerze

Władze Powiatu Pruszkowskiego ze starostą, Krzysztofem Rymuzą na czele i władze Miasta z prezydentem Pawłem Makuchem i jego zastępcami – Beatą Czyżewską i  Konradem Sipierą, uczciły pamięć 16 Przywódców Polski Podziemnej podstępnie uprowadzonych przez NKWD 74 lata temu. W miejscu, gdzie w 1945 roku znajdowała się siedziba NKWD, przy ul. Armii Krajowej (wówczas ul. Pęcickiej) złożono kwiaty i zapalono znicze. Obok sztandarów m. in. Powiatu, Miasta, związków kombatanckich, nie mogło zabraknąć młodzieży miejscowych szkół i organizacji społecznych.

Pruszkowski pomnik jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej, nie tylko w Pruszkowie.

Monument autorstwa Karola Żarskiego, został postawiony staraniem tutejszego środowiska żołnierzy AK, jako hołd bohaterom najnowszych dziejów Polski. Jest otoczony codzienną troską władz Miasta i mieszkańców.

Adam Bień, jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zmarły w 1998 roku świadek wydarzeń tamtych lat, działacz ludowy, adwokat i publicysta, został przez Radę Miejską w Pruszkowie obdarowany tytułem honorowego obywatela naszego Miasta w 1996 roku.

W połowie lutego 1945 r. sowieckie ministerstwo spraw wewnętrznych (NKWD) rozpoczęło wielką prowokację, której celem było aresztowanie kierownictwa polskiego podziemia.Wiosną 1945 roku, 27 marca przybyli do Pruszkowa Jankowski, Okulicki, Pużak i Stemler – Dąbski. Zostali wywiezieni samolotem do Moskwy i tam osadzeni w więzieniu na Łubiance. Nieświadoma tego faktu pozostała część polskiej delegacji stawiła się w Pruszkowie następnego dnia, 28 marca. „Rozmowy” skończyły również w moskiewskim więzieniu. W czerwcu 1945 r. osądzono wszystkich w pokazowym procesie. Ludzie kierujący Polskim Państwem Podziemnym, które stanowiło część koalicji antyhitlerowskiej, zostali oskarżeni o współpracę z Niemcami i dodatkowo o zwalczanie ZSRS.

Najwyższe wyroki otrzymali gen. Okulicki (10 lat), Jankowski (8 lat) oraz jego zastępcy: Bień, Jasiukowicz i Pajdak (po 5 lat). Końca kary nie dożyli gen. Okulicki, Jankowski i Jasiukowicz. Pużak po powrocie do Polski został ponownie aresztowany i zamęczony w Rawiczu.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – pion śledczy IPN – w latach 2003-09 prowadziła śledztwo dotyczące osądzenia w Moskwie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Dochodzenie zostało jednak umorzone wobec odmowy Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej realizacji wniosku o pomoc prawną w tej sprawie.

Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego, bohaterowie tamtych dni:

Kazimierz Bagiński (wiceprzewodniczący Rady Jedności Narodowej, wiceprezes SL), Adam Bień (I Zastępca Delegata Rządu RP na Kraj, członek Krajowej Rady Ministrów), Józef Chaciński (członek Rady Jedności Narodowej, prezes SP), Eugeniusz Czarnowski (członek Rady Jedności Narodowej, prezes ZD), Jan Stanisław Jankowski (Delegat Rządu RP na Kraj, wicepremier), Stanisław Jasiukowicz (zastępca Delegata Rządu RP na Kraj, członek Krajowej Rady Ministrów, wiceprzewodniczący SN), Kazimierz Kobylański (przedstawiciel SN w Radzie Jedności Narodowej), Stanisław Michałowski (wiceprzewodniczący ZD, członek Rady Jedności Narodowej), Stanisław Mierzwa (przedstawiciel SL w Radzie Jedności Narodowej), gen. Leopold Okulicki, Komendant Główny AK, Antoni Pajdak (zastępca Delegata Rządu RP na Kraj, członek Krajowej Rady Ministrów), Kazimierz Pużak (przewodniczący Rady Jedności Narodowej, sekretarz generalny PPS), Józef Stemler – Dąbski (sekretarz delegacji), Zbigniew Stypułkowski (przedstawiciel SN w Radzie Jedności Narodowej), Franciszek Urbański (przedstawiciel SP w Radzie Jedności Narodowej), Aleksander Zwierzyński (wiceprzewodniczący Rady Jedności Narodowej, przewodniczący SN).