Park Kościuszki

• Park Kościuszki (Park Sokoła)

Park Kościuszki (zwany również Parkiem Sokoła) usytuowany jest w centralnej części miasta, na powierzchni 4,26 ha. Północna część parku, wraz z zabytkowym Pałacykiem „Sokoła” zbudowanym w 1867 r. w stylu neorenesansowym, objęta jest ochroną konserwatora zabytków, a budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem 664 z dnia 4 stycznia 2006 r.

Po II wojnie światowej pałacyk stał się siedzibą Domu Kultury Dzieci i Młodzieży, a 1 września 1974 r. został przekształcony w Młodzieżowy Dom Kultury. Na parterze mieści się również Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. W  latach (2008-2010) obiekt przeszedł gruntowną rewitalizację przywracającą mu pierwotny wygląd. Na wieży pałacowej pozostawiono zegar z 1974 r. wydzwaniający kuranty na cztery strony świata.

Współczesna część parku położona jest od strony al. Niepodległości. Pomiędzy zabytkową i współczesną częścią parku zlokalizowane jest przedszkole. Przez teren parku prowadzi ciąg pieszy, który jest bardzo popularny wśród mieszkańców. Starodrzew znajduje się głównie w starej części parku – są to klony, robinie, jesiony, kasztanowce, brzozy, stanowiące luźne grupy na powierzchniach trawiastych.

W latach 2009-2011 wykonano przebudowę Parku Kościuszki od strony al. Niepodległości i ul. Chopina. Modernizacja południowej części Parku Kościuszki miała na celu pogodzenie funkcji parku miejskiego, spacerowego z funkcją „ogrodu dziecięcego” czyli parku, którego wiodącą funkcją będą nowoczesne, atrakcyjnie wyposażone place zabaw dla dzieci.

W ramach modernizacji parku wykonane zostało nowe ogrodzenie, nawierzchnia alejek oraz oświetlenie. Wymieniono ławki i kosze. Wybudowano plac zabaw dla dzieci przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Zastosowano na nim bezpieczną wylewaną nawierzchnię syntetyczną (typu PLAYTOP) o bogatej kolorystyce. Z myślą o młodzieży powstało również nowe boisko do koszykówki (w miejscu istniejącego).

W osi wejścia usytuowanego w rejonie skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Chopina w miejscu istniejącej rabaty zaprojektowany został, otoczony kwietnikami, plac parkowy z fontanną „Mali Muzykanci”.