Rodzinne spotkanie weekendowe pt.: „Abecadło z pieca spadło…?! ABC historii pisma”

25.03 Sobota

25 marca 2017 roku
godzina: 11:00-15:00
miejsce: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy
w Pruszkowie, pl. Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszków
organizator: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy
w Pruszkowie, 22 758 72 66, muzeum@mshm.pl, www.mshm.pl

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na rodzinne spotkanie weekendowe  pt.: „Abecadło z pieca spadło…?! ABC historii pisma".

Podczas spotkania przybliżone zostaną następujące tematy:

Pismo klinowe - jeden z najstarszych i najbardziej skomplikowanych systemów pisma, znane dzięki bogatej korespondencji na glinianych tabliczkach. Nadarzy się okazja do samodzielnego napisania listu pismem klinowym.

Egipskie hieroglify - od wieków ciekawią i rozpalają wyobraźnię. Jaka była zasada zapisywania historii, mitów, praw? Czy łatwo je odwzorować? Niczym starożytni egipscy artyści i uczeni, będzie można napisać na ścianie świątyni swoją historię.

Alfabet grecki - znaki tego starożytnego alfabetu używane są do dnia dzisiejszego. Są jednak odmienne od tych, których używamy w alfabecie łacińskim. Oprócz poznania nowych znaków, wyjaśnione będzie czym był sąd skorupkowy i skąd się wzięło pojęcie „ostracyzm".

Alfabet łaciński - średniowieczna Europa posługiwała się nim i zapisywała go w wielu stylach. W skryptoriach starannie kaligrafowano na pergaminie, używając gęsiego pióra i mineralnego lub roślinnego atramentu. Postaramy się dorównać dawnym mnichom i przepisać fragment średniowiecznego tekstu.

Materiały piśmiennicze - na przestrzeni wieków zmieniały się także „podłoża", na których zapisywano informacje. Używano glinianych tabliczek, papirusów, fragmentów ceramiki, kamiennych płyt, jedwabiu, bambusowych mat, pergaminu, tabliczek woskowych, płatów kory po papier czerpany. Ten ostatni doprowadził do obniżenia kosztów druku i pomógł w upowszechnieniu piśmiennictwa. Pokazany będzie uproszczony proces produkcji tego rodzaju papieru.

Alfabet nie tylko pisany - mało kto zdaje sobie sprawę, że współcześnie do przekazywania informacji służą także innego rodzaju „alfabety" oraz sygnalizatory. Alfabet Morse'a, Aldisa czy choćby... chorągiewki sygnalizacyjne. Pod okiem instruktora będzie można się z nimi zapoznać, zarówno jako nadawca jak i odbiorca.

Wskazówki dojazdu